^

AirPods Studio od 1700 zł jesienią, AirTags na wiosnę, HomePod mini na pocieszenie

Jaromir Kopp

11 października 2020

Nie będzie AirPods Studio ani AirTags we wtorek. Apple nie wyrobił się z produkcją słuchawek na czas, a AirTags jeszcze nie są gotowe. Jako rekompensatę przyjmiemy HomePoda mini.

AirPods Studio w różnych wykończeniach

Słuchawek nie zobaczymy 13 października, ale w listopadzie trafią do sprzedaży. Ich cena zacznie się od 350$, jednak podobnie jak w przypadku Apple Watch, będą dostępne wersje z bardziej „luksusowych” materiałów w cenie do 599$. W AirPods Studio zastosowano dodatkowo w układ U1, czyli będą one wspierać UWB (transmisję szerokopasmową niskiej mocy o bardzo wysokiej częstotliwości w zakresie fal milimetrowych).

AirTags ofiarą pandemii

Niestety długo przygotowywany lokalizator od Apple znów się spóźnia. Tym razem przyczyną ma być rzekomo sytuacja epidemiologiczna na rynkach wschodnich.

Moim zdaniem jednak ważniejszym powodem są obawy przed posądzeniem o praktyki monopolistyczne. Apple 4 dni temu opublikował dopiero trzecią wersję „preview” specyfikacji akcesoriów zgodnych z siecią Find My Network. Dostęp do niej innym firmom odsunie ryzyko posądzenia o nadużywanie pozycji, gdy Apple wypuści własne lokalizatory, które będą na starcie miały przewagę nad obecnie używanymi rozwiązaniami. Dlatego AirTags ujrzymy raczej dopiero na początku 2021.

HomePod mini z U1

Nowy głośnik od Apple raczej na 99% pojawi się we wtorek 13 października 2020. I nie będzie to jakiś ochłap na pocieszenie, ale bardzo interesujący kawałek, technologii nie tylko audio.

HomePod „mini” ma mieć około 82 mm wysokości. Jest to o połowę mniej od obecnego modelu. Z pewnością będzie to miało wpływ na jego dźwięk, ale wiemy, że niewielkie, bardzo dobrze zaprojektowane głośniki też mogą zadowolić uszy fanów audio. Jego cena na poziomie 99$ (~500 zł z VAT) zapowiada się raczej przystępnie.

Apple ponoć zastosuje w nim procesor S5 znany z Apple Watch s5 i SE. Jednak nie to jest najciekawsze. HomePod mini ma również być wyposażony w układ U1 UWB. To może znacznie zwiększyć ilość jego zastosowań. U1 pozwoli na lepszą lokalizację innych rządzeń z tym układem i znacznie szybszą transmisję danych, na małe odległości. Może to mieć znaczenie dla HomeKit i przestrzennego audio, a ilość zastosowań U1 z czasem będzie rosła.

Inną sprawą pozostaje dostępność HomePod w Polsce. HomePod klasyczny bez Siri PL ma ograniczone zastosowanie, jednak wersja mini, może podobnie jak Apple Watch, też być użyteczna bez Siri w przypadku dodatkowych funkcji U1.

Osobiście stawiam jednak na rychłe pojawienie się Siri PL. Może już razem z HomePod w listopadzie lub grudniu, ale najpóźniej do marca 2021.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Timot3i

  Nie ukrywam, że Siri PL pragnę już od bardzo dawna. Zdecydowanie częściej bym sięgał po nią. Kiedyś były plotki o nowej wersji Siri o znacznie rozszerzonych możliwościach. Być może taką ujrzymy w kolejnej wersji iOS i tym samym Apple poinformuje, że Siri przemówi w kolejnych językach ?

  • Jaromir Kopp

   Ja swój optymizm opieram bardziej na ogłoszeniach o pracę w Dublinie, dla osób znających perfekcyjnie język polski, przy „podsłuchiwaniu” anonimowych nagrań użytkowników, którzy się na to zgodzili.

   • Timot3i

    Ciekawa sprawa i z pewnością będę tym zaskoczony. Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki !

    • Jaromir Kopp

     Dokładnie! Tak czy, siak polska Siri pojawi się w ciągu miesięcy, choć wolałbym tygodni 😉

     • Bartłomiej Jończy

      Powinni zatrudnić Krystynę Czubównę jako lektora!

      • Jaromir Kopp

       Tu o słuchanie, a nie mówienie chodzi

     • Bartłomiej Jończy

      Ja wiem, ale chodzi mi o lektora. Inny temat zupełnie ☺️