^
Siri słyszy więcej niż człowiek, kolejne wyzwanie dla speców od bezpieczeństwa

Polska Siri nadchodzi! Kolejna oferta pracy u Apple

Jaromir Kopp

29 września 2020

Tym razem Apple szuka pracowników, którzy będą ulepszać i korygować rozumienie przez Siri języka polskiego. Tak, to już w zasadzie pewnie, że Siri zacznie rozumieć i mówić po polsku i to nie w jakimś odległym terminie, a w ciągu miesięcy.

Szukamy pracownika z biegłą znajomością języka polskiego z doskonałymi umiejętnościami rozumienia, gramatyki i korygowania tekstu.

Już pierwszy punkt wymagań nie pozostawia wątpliwości. To musi być zwiastun polskiej Siri.

W lutym pisałem o tym, że Apple poszukuje wybitnego specjalisty od przetwarzania „big data” w związku z usługą Siri i to do pracy w Polsce. Teraz oferta jest zdecydowanie dla nas, czekających na Siri po polsku, ciekawsza. Ogłoszenie jest z końca sierpnia 2020.

Oto zadania, które pracownik zatrudniony w europejskiej centrali Appel Cork w Irlandii będzie wykonywał:

Jako analityk adnotacji będziesz słuchać i transkrybować pliki dźwiękowe oraz oceniać reakcje Siri i wykorzystanie języka przez klientów, którzy zdecydowali się na program oceniania *. Będziesz wykorzystywał swoją wiedzę językową i kulturową, wraz z umiejętnościami analitycznymi, do oceny odpowiedzi na podstawie wytycznych. Twoja elastyczność i zdolność do ustalania priorytetów zadań jest niezbędna. Koncentrujemy się na doświadczeniach użytkowników, kreatywnie myśląc o tym, jak klienci używają Siri i wykorzystujemy tę wiedzę do ulepszeń. […] Będziemy Cię szkolić, abyś był ekspertem w zakresie rozumienia, wspierania i ulepszania doświadczeń klientów. […] Poszukujemy kandydatów z biegłą znajomością języka polskiego.

* Podczas konfiguracji Siri, system pyta się użytkownika, czy zezwoli on na anonimowe przekazywanie sentencji wymawianych do Siri w celu ich analizy przez pracowników. Opcja jest w standardzie wyłączona i zawsze możesz to sprawdzić.

Teraz pozostanie nam tylko ocenić, czy od polskiej Siri dzielą nas miesiące, czy tygodnie. Proces naboru może trwać 1-2 miesięcy. Szkolenie pracowników kolejne tyle. Apple jest oszczędną firmą, więc wyszkolonego pracownika raczej będzie chała od razu skierować do działania. A bez polskiej Siri, jego praca nie będzie miała wielkiego sensu. Wg moich kalkulacji polska Siri może zostać udostępniona jeszcze w tym roku, a najpóźniej na wiosnę 2021. Jakoś to zleci.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (11)
L

11 komentarzy

 1. Ja

  „Apple jest oszczędną firmą” rozwinąłbym tą myśl o stwierdzenia: pazerną i zaborczą i samolubną

  • Jaromir Kopp

   Och? Serio? Dziś przedstawię dowody na to, że zdecydowanie nie 😀

 2. Ignavis

  Do języka rosyjskiego też potrzebują na to samo stanowisko a Siri po rosyjsku już jest 🙂 Może chodzić o coś innego. 🙂

  • Paweł Nyczaj

   W gorszym scenariuszu chodzi o to, żeby angielska Siri rozumiała polskie nazwiska, nazwy itp. W lepszym scenariuszu, za który trzymam kciuki, chodzi o faktyczne uruchomienie polskiej Siri

  • Jaromir Kopp

   Spokojnie… po rusku to ona ledwie działała.

 3. MAX

  PROF . MIODEK

 4. Pawlak

  Wiosna zleciała, fusy w kawie pokazały jakiś nowy termin? 😉

  • Jaromir Kopp

   No nie robię już parzuchy, więc sam przestałem wierzyć w polską Siri. Prędzej mnie będzie stać na iPhone (xx) Pro Max 1 TB niż Siri PL się pojawi.