^
Siri macOS

Siri po polsku? Apple szuka specjalistów do pracy w Warszawie

Jaromir Kopp

2 lutego 2020

Polscy użytkownicy Apple poszukiwali lub nadal poszukują aż trzech „świętych grali”. Apple Pay już został zdobyty, ale nadal czekamy na Apple Store, a jeszcze bardziej na Siri rozumiejącą polski język. Do tej pory mogliśmy tylko żyć marzeniami i wspierać się żartami na temat Siri PL, teraz jednak możemy mieć nadzieję, a nawet niemal pewność, że w końcu odczekamy dnia, gdy iPhone zrozumie nasz język.

Siri — Senior Data Platform Engineer, Data organization

Taka oferta pracy znalazła się na stronie jobs.apple.com i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie lokalizacja: Warsaw, Poland.

Tak, Apple poszukuje wybitnego specjalisty od przetwarzania „big data” w związku z usługą Siri i to do pracy w Polsce. Oczywiście jest możliwe, że Apple postanowił skorzystać z polskich, bardzo dobrych informatyków, aby doskonalić serwis Siri dla innych języków. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że pracujący w Polsce inżynier „od Siri” będzie wspierał tę usługę w ciężkim zadaniu, jakim jest zrozumienie swoich rodaków.

Oto jak Apple zachwala to stanowisko:

Chcesz odegrać rolę w kolejnej rewolucji w interakcji człowieka z komputerem? Przyczynić się do powstania produktu, który redefiniuje komputery przenośne i stacjonarne oraz współpracować z ludźmi, którzy zbudowali inteligentnego asystenta, który pomaga milionom ludzi w realizacji zadań – tylko pytając? Wizją organizacji Siri Data jest ulepszenie Siri poprzez wykorzystanie danych jak głosy naszych klientów. Zespół Siri w Apple poszukuje pracowitego inżyniera potoków danych, który zbudowałby złożone i skalowalne potoki danych. W ramach tej grupy będziesz pracować w jednym z najbardziej ekscytujących, wysokowydajnych środowisk obliczeniowych, z petabajtami danych, milionami zapytań na sekundę, a także będziesz mieć możliwość wyobrażenia sobie i zbudowania produktów, które każdego dnia będą zachwycać naszych klientów.

Wymagania stawiane przez Apple są wysokie. Firma wymaga między innymi: 5+ lat doświadczenia w pracy ze Spark lub innymi narzędziami Big Data (Hadoop, Mapreduce) w środowiskach o dużej przepustowości. A to tylko jeden z punktów. Więcej informacji możecie znaleźć wprost u Apple:

Siri — Senior Data Platform Engineer, Data organization 

Jeżeli jest to rzeczywiście oferta pracy przy „polskiej” Siri, to na efekty będzie trzeba jeszcze sporo poczekać. Oferta pracy jest z 30 stycznia tego roku, a od procesu rekrutacji, do jakichś efektów pracy długo droga.

Przy okazji warto zaznaczyć, że Apple dość intensywnie poszerza zespół rozbudowujący Siri. W ofertach pracy jest ponad 250 (na ponad 5000) propozycji, głównie w USA, ale i w kilku innych państwach. 

Dzięki Bartosz za cynk! 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. Dawid

  Lubię artykuły z taką tematyką. Ale to by znaczyło, ze przez tyle lat nie ruszyli palcem w sprawie Pl Siri. Zbierali pewnie tylko dane. . . . Czyli radio Eska się myliła 🙂

  • Jaromir Kopp

   No też zadaję sobie pytanie… Eska ma jeszcze 3 miesiące szansy, bo początek roku to tak pewnie wiosna
   Jednak, to, że szukają kogoś „na miejscu” nie oznacza, że wcześniej nic nie robili Może właśnie chodzi o dopilnowanie jakiś zasobów serwerowych na miejscu? Wiele jest domysłów, ale coś się dzieje.

 2. iphonolipa

  Jak wprowadzą polską SIRI, to będzie pół roku podniety, że w końcu mamy coś, co na innych telefonach jest normalnością i działa świetnie.

 3. Mariusz

  Kiedy wchodził iPhone X do sprzedaży to niektórzy wysyłali mi screeny z podziękowaniem od strony Apple za udane beta testy polskiej Siri. Jak widać był to fake…

 4. Klawiatura QuickPath

  Skoro jeszcze klawiatura QuickPath nie jest dla języka polskiego włączona – co jest przecież o niebo łatwiejsze niż rozpoznawanie mowy / rozpoznawanie kontekstu w danym języku / kulturze i połączeniem go z krajowymi usługami / serwisami.

  Siri PL – za 10 lat może.

  • Jaromir Kopp

   Racja, ale zwróć uwagę łaskawie, że Siri przynajmniej teraz, ale jeszcze i długo będzie działać na serwerach, a klawiatura lokalnie. Niestety gramatyka i dość duża dowolność co do szyku zdania w j. pol. nie ułatwia stworzenie sprawnej klawiatury podpowiadającej. Być może ostatnie przejęcie firmy .ai coś pomoże i w tej sprawie.

    • Jaromir Kopp

     Nie, Siri korzysta. Dlatego wcale się nie zdziwię, że Siri PL już będzie a klawiatur jeszcze nie.

     • Po co

      Nie rozumiem. Moc obliczeniowa iPhonów jest ogromna. Dodatkowe koprocesory AI, a jednak klawiatury się nie da zrobić? Czy po prostu nie ma chęci.

      SwiftKey Keyboard działa od iOS 8 z językiem polskim. Może w Apple nie znają tego słownika https://sjp.pl/slownik/odmiany/

      Nie powiesz mi chyba, że w językach: angielski, chiński, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i portugalski – nie ma slangu, skrótów myślowych i gramatycznych wygibasów.

      Siri PL ma znacznie większe wyzwania – oprócz rozpoznania mowy STT – w czym klawiatura iPhone’a jest całkiem sprawna pozostaje właśnie rozpoznanie kontekstu w naszym języku / kulturze i połączeniem go z krajowymi usługami / serwisami.

      Sam zauważasz, że np. w „TV App wieje pustką”.

      To są jeszcze lata ciężkiej pracy. Tylko po co mają to robić (i dawać klawiaturę QuickPath PL) skoro bez tego i marketingu ich sprzęty się świetnie sprzedają.

 5. Tomek

  Jeszcze żeby tylko Apple nie miało tak w … fanów dobrego dźwięku i dogadało się z twórcą kodeka APT-X, który wspólpracuje z każdym szanującym użytkowników producentem sprzętu audio do bezprzewodowego przesyłu danych przez Bluetooth (wiekszość dobrych słuchawek i głośników bluetooth, a także wzmacniacze i dac w systemach audio)