^
HomeKit enable router Linksys

Pojawiają się routery zgodne z HomeKit, po co to komu?

Jaromir Kopp

3 lutego 2020

Z dwóch dużych nowości dotyczących HomeKit, a zapowiedzianych na zeszłorocznym WWDC jak na razie do użytku trafiła jedna: HomeKit Secure Video. Na szczęście już niebawem również routery i aktualizacje ich oprogramowania zgodne z HomeKit trafią do użytkowników.

HomeKit w routerze? Po co to komu?

Przypomnę, że pierwsza nowość, czyli wspomniane kamery zgodne z HomeKit Secure Video (Prywatny monitoring w HomeKit), trafiła już do użytkowników m.in. kamer Logi Circle 2, choć w wersji beta. Niebawem trafi do kamer Anker oraz Netatmo.

Routery zgodne z HomeKit mają za zadanie automatycznie chronić nasze akcesoria przed dostępem z zewnątrz, ale i przed próbami nieautoryzowanej łączności ze światem zewnętrznym.

Warto pamiętać, że Apple wymaga, aby akcesoria zgodne z HomeKit mogły działać bez kontaktu z internetem. Musi im wystarczyć łączność w sieci lokalnej, a wyjściem w świat ma zajmować się jedynie Centrum akcesoriów. Nie oznacza to, że akcesoria nie mogą np. w celu samodzielnego pobierania nowych wersji oprogramowania łączyć się internetem. Jednak do normalnej pacy muszą działać bez. Dodatkowo nie powinny się łączyć z innymi poza kontrolerami urządzeniami w sieci lokalnej. I to jest jedna z podstawowych zalet HomeKit. Wszystko ma działać, bez potrzeby wsparcia ze strony, jakoś mniej lub bardziej podejrzanych serwerów. Dodatkowo w przypadku awarii internetu, urządzenia i automatyzacje będą działać, jedynie utracimy do nich dostęp z zewnątrz.

Routery zgodne z HomeKit mają trzy tryby pracy związane z akcesoriami HomeKit:

Bez ograniczeń: Router pozwala na podłączenie urządzenia do dowolnego serwisu internetowego lub urządzenia lokalnego. Jest to najniższy poziom bezpieczeństwa.

Automatyczne: Router umożliwia podłączenie urządzenia HomeKit do automatycznie aktualizowanej listy zatwierdzonych przez producenta usług internetowych i urządzeń lokalnych. Usługi i adresy, z którymi urządzenie może się łączyć, jest przesyłane do Apple przez producenta.

Restrict to Home (Ogranicz do domu): Router umożliwia podłączenie urządzenia HomeKit tylko do domowych Centrów akcesoriów i kontrolerów (są nimi np. nasze iPhone’y, którymi sterujemy Domem). Ta opcja może uniemożliwiać aktualizacje oprogramowania sprzętowego lub innych usług np. synchronizacji czasu.

Linksys i eero już niebawem

Na stronie Apple dotyczącej urządzeń HomeKit pojawiły się linki z opisem „już niebawem” przy routerach Linksys oraz eero.

Linksys logiem „Działa z HomeKit” i dopiskiem „już niebawem”, chwali się przy następujących modelach swojej serii Linksys Velop Mesh Wi-Fi System: AC6600, AC4400, AC2200. Obecni użytkownicy tych urządzeń zyskają zgodność z HomeKit za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Eero nie tylko zapowiada godność serii eero i eero pro z HomeKit, ale nawet po ostatniej aktualizacji ich routery zaczęły pojawiać się przy próbach dodawania akcesoriów. Niestety producent się lekko pośpieszył i operacji nie daje się dokończyć z dwóch powodów. Nie ma kodu pin koniecznego to sparowania i dodatkowo nie zostały uruchomione serwery wspierające softwarowe uwierzytelnianie, dla urządzeń nieposiadających chipu MFi.

Tak czy siak, routery dbające o bezpieczeństwo naszych domów niemal dosłownie, stają się faktem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy