^
A14

A14 spełnia obietnicę. Jak szybki będzie iPhone 12? Pierwsze testy

Jaromir Kopp

5 października 2020

Nietypowy rok, nietypowy harmonogram premier Apple, ale typowe bicie kolejnych rekordów w wydajności procesorów mobilnych. Znów układy Apple będą najszybsze, a wiemy to po pierwszych testach iPada Air 4 z nowiuśkim A14.

Apple nie kłamało, ponad 40% szybciej

Podczas konferencji, Apple zapowiedziało, że nowy iPad Air 4 jest o 40% szybszy od poprzednika. Choć testy za pomocą Geekbench nie do końca odzwierciedlają normalną pracę z urządzeniem, jednak są od lat uznawane za bardzo miarodajne. I to właśnie one potwierdzają obietnicę Apple.

41% szybciej na jednym rdzeniu 42% na wszystkich

To porównanie do jednego z najlepszych wyników iPada Air 3, które udało mi się znaleźć w bazie Geekbench 5. Przyrost prędkości jest znaczny i tylko w połowie zawdzięczany taktowaniu zegara zwiększonemu z 2,49 do 2,99 GHz (20%).

Geekbench potwierdza również moje wcześniejsze przypuszczenia, że Apple hojniej obdarzył nowego Air w RAM. Obecne modele mają 4 GB, z czego 3,66 GB dostępne dla systemu. Resztą pożera pamięć graficzna.

iPad Air 3 kontra iPad Air 4 Geekbench

Należy oczywiście pamiętać, że jest to porównanie do urządzenia z procesorem o dwie generacje starszym, czyli A12.

Jak A14 wypada względem A13?

Również bardzo dobrze! Wcześniejsze moje wyliczenia okazują się całkiem poprawne, a nawet niedoszacowane. Porównując iPhone 11 Pro Max do iPada Air 4 okazuje się, że jest on aż o 18% szybszy zarówno w testach na jednym, jak i wielu rdzeniach. A13 w iPhone 11 jest taktowany zegarem 2,66 GHz, czyli o 12% wolniejszym do zastosowanego do taktowania A14 w iPad Air 4. Nie sądzę, aby Apple w iPhone 12 obniżyło taktowanie procesora względem iPada, bo technologia 5 nm pierwszy raz zastosowana w produktach na rynek masowy, daje znacznie oszczędności w zużyciu energii.

iPhone 11 Pro Max kontra iPad Air 4 Geekbench

Warto zaznaczyć, że testy Geekbench nie sprawdzają możliwości wszystkich jednostek procesorów konstruowanych przez Apple. I tu może kryć się niespodzianka. A14 w „sztucznej inteligencji” powinien być aż o 80% szybszy od poprzednika, co zdecydowane da się odczuć w wielu zastosowaniach.

Więcej dowiemy się już za 8 dni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.