^
A14

A14 zmienia układ sił! Co o nim wiemy i, czy znamy już wydajność iPhone 12?

Jaromir Kopp

16 września 2020

A 14 to: pierwszy na świecie dostępny dla konsumentów procesor w technologii 5 nm, 38% więcej tranzystorów niż A13, dwa razy więcej rdzeni Neural, o 40% większa moc względem A12. Jak to się przełoży na wydajność iPhone’ów 12 i Maców Apple silicon?

A14 debiutuje w iPadzie Air. Sytuacja bez precedensu

Rok 2020 nie przestaje nas zadziwiać. Doszło nawet do tego, że Apple „jesienną” ofensywę rozpoczął od prezentacji iPadów, a wraz z jednym z nich zadebiutował najnowszy układ Apple A14. Czy z tego powodu wydajność iPhone 12 nas nie zaskoczy?

Spodziewam się, że A14 w iPhone’ach będzie taki sam jak w iPadzie Air. Niestety podczas prezentacji, Apple nowy procesor porównywał do poprzednika z iPada, czyli do A12. Z tego powodu możemy jedynie aproksymować o ile A14 może być szybszy od jednostki znanej z iPhone’ów, czyli A13.

A14 jednostki

Rdzenie: 2+4+16

A14 nadal posiada dwa rdzenie wydajne i 4 ekonomiczne. To się nie zmieniło względem A12 i A13. Jednak ma aż dwa razy więcej rdzeni Neural, których głównym zadaniem są obliczenia wspierające nauczanie i rozpoznawanie maszynowe (sztuczna inteligencja), za pomocą działań zbliżonych do realizowanych w sieciach neuronowych. Wydajność tej jednostki względem A12 wzrasta dwa razy (11 TOPs względem 5 TOPs w A12 i 6 TOPs w A13). To aż o 83% większa moc niż poprzedniku.

Apple podaje, że moc obliczeniowa rdzeni CPU wzrosła o 40% względem A12. Aproksymując, oznacza to większą szybkość działania względem A13 aż o 16%. W przypadku grafiki A14 wyprzedza A12 o 30% wg informacji od Apple. To trochę ponad 8% względem A13.

Również część procesora A14 odpowiedzialna za analizę obrazu z kamer została „znacznie ulepszona”, ale tu akurat nie podawano wielu informacji. Jednak te 38% więcej tranzystorów nie mogło trafić jedynie do 8 nowych rdzeni Neural.

A14 przewagi

Jak wydajny będzie A14 w iPhone 12?

Moim zdaniem Apple nie pozwoli sobie na mniejsze taktowanie zegara A14 w iPhone niż w iPadzie Air. Dlatego możemy spodziewać się przyrostów wydajności, które wyliczone zostały powyżej. Jednak podczas konferencji iPadowej nie podano wszystkich szczegółów procesora, dlatego przy prezentacji iPhone’ów można jeszcze liczyć na pewnie zaskoczenie np. właśnie jednostką analizującą obraz z 2 lub 3 kamer + LiDAR.

Jaki A14 (X, Y, Z) trafi do Maców?

Wg wcześniejszych informacji wersja dla tegorocznych Maców z Apple silicon i być może wiosennych iPadów Pro, będzie miała aż 8 rdzeni wydajnych. To 4 razy więcej niż wersja „podstawowa”, którą poznaliśmy. Przyrost wydajności będzie więc ogromny.

Teraz pozostało nam czekać na pierwsze praktyczne testy iPad Air 4 i prezentację iPhone’ów 12 wraz z iOS 14.1.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.