Kategorie Aktualności

Zamieszanie z 5G. Dla podróżników iPhone 12 może być lepszy niż 13

Z kilku źródeł dochodzą informacje, że tegoroczne nowe iPhone’y 5G mogą być bardziej uniwersalne w technologiach łączności, niż planowane po nich „iPhone 13”. Chodzi o zakresy częstotliwości używanych w szeroko pojętym standardzie 5G.

Dwa rodzaje 5G

Pod kolejnymi „G” kryje się zazwyczaj wiele różnych technologii, które łączy wydajność, czas wprowadzenia do użytku oraz standaryzacji. Tak też jest z 5G.

Sieć 5G może pracować z częstotliwościami powyżej 6 GHz (mikrofalowymi) i poniżej. W Polsce Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dla technologii 5G mogą być wykorzystywane częstotliwości 700 MHz, niższe niż w „starym dobrym GSM”. Orange uruchamia sieci 5G w paśmie 2100 MHz, czyli spotykanym już w 4G, choć przyjęło się, że 5G „niskie” zazwyczaj używa częstotliwości około 3,5 GHz. Te pasma radzą sobie z transmisjami na większe odległości (im niższa częstotliwość, tym lepsze przenikanie przez przeszkody), ale mają też niższa przepustowość. Pasmo wysokie np. 24 GHz ma bardzo wielką przepustowość i minimalne opóźnienia, ale za to transmisję potrafi zatrzymać przysłowiowa kartka papieru.

iPhone 12 z dwoma zakresami, iPhone 13 z jednym

DigiTimes cytowany m.in. przez Mac Rumors twierdzi, że tegoroczne iPhone’y z modemami od Qualcomm będą obsługiwać niskie oraz mikrofalowe pasma 5G, ale kolejne iPhone’y będą wyposażane w modemy, być może opracowane już przez Apple, dedykowane dla jednego pasma najpopularniejszego w regionie, na który będą kierowane. Są kraje, gdzie 5G pracować będzie tylko w paśmie niskim.

Może to wynikać m.in. z powodów oszczędności. Obsługa dwóch zakresów i to tak różnych, to nie tylko bardziej rozbudowana logika modemu, ale i dodatkowe wzmacniacze sygnału, bo zazwyczaj są projektowane na konkretne pasmo, kolejne systemy anten i połączeń. To zajmuje miejsce i generuje koszty.

Niestety inne, wcześniejsze pogłoski sugerują, że również nie wszystkie iPhone’y 12 będą obsługiwać oba zakresy. Być może będzie to zarezerwowane tylko dla wersji pro.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.