^
5G

Zamieszanie z 5G. Dla podróżników iPhone 12 może być lepszy niż 13

Jaromir Kopp

22 lipca 2020

Z kilku źródeł dochodzą informacje, że tegoroczne nowe iPhone’y 5G mogą być bardziej uniwersalne w technologiach łączności, niż planowane po nich „iPhone 13”. Chodzi o zakresy częstotliwości używanych w szeroko pojętym standardzie 5G.

Dwa rodzaje 5G

Pod kolejnymi „G” kryje się zazwyczaj wiele różnych technologii, które łączy wydajność, czas wprowadzenia do użytku oraz standaryzacji. Tak też jest z 5G.

Sieć 5G może pracować z częstotliwościami powyżej 6 GHz (mikrofalowymi) i poniżej. W Polsce Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dla technologii 5G mogą być wykorzystywane częstotliwości 700 MHz, niższe niż w „starym dobrym GSM”. Orange uruchamia sieci 5G w paśmie 2100 MHz, czyli spotykanym już w 4G, choć przyjęło się, że 5G „niskie” zazwyczaj używa częstotliwości około 3,5 GHz. Te pasma radzą sobie z transmisjami na większe odległości (im niższa częstotliwość, tym lepsze przenikanie przez przeszkody), ale mają też niższa przepustowość. Pasmo wysokie np. 24 GHz ma bardzo wielką przepustowość i minimalne opóźnienia, ale za to transmisję potrafi zatrzymać przysłowiowa kartka papieru.

iPhone 12 z dwoma zakresami, iPhone 13 z jednym

DigiTimes cytowany m.in. przez Mac Rumors twierdzi, że tegoroczne iPhone’y z modemami od Qualcomm będą obsługiwać niskie oraz mikrofalowe pasma 5G, ale kolejne iPhone’y będą wyposażane w modemy, być może opracowane już przez Apple, dedykowane dla jednego pasma najpopularniejszego w regionie, na który będą kierowane. Są kraje, gdzie 5G pracować będzie tylko w paśmie niskim.

Może to wynikać m.in. z powodów oszczędności. Obsługa dwóch zakresów i to tak różnych, to nie tylko bardziej rozbudowana logika modemu, ale i dodatkowe wzmacniacze sygnału, bo zazwyczaj są projektowane na konkretne pasmo, kolejne systemy anten i połączeń. To zajmuje miejsce i generuje koszty.

Niestety inne, wcześniejsze pogłoski sugerują, że również nie wszystkie iPhone’y 12 będą obsługiwać oba zakresy. Być może będzie to zarezerwowane tylko dla wersji pro.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Znowu szykuje się koszmar, zamiast wreszcie prawdziwie globalnego telefonu. Warto dodać, że aktualnie wszystkie zakresy posiada iPhone na rynek Chin Kontynentalnych oraz Hongkongu i Makau. Ta wersja ma jednocześnie zakresy występujące w USA i w reszcie świata oraz fizyczny Dual SIM, tzn. gniazdo na dwie karty SIM bez drugiej karty eSIM

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *