Zabójstwo czarnoskórego obywatela USA podczas zatrzymania policyjnego i fala zamieszek ogarniających sporą część świata, które po tym nastąpiły, wywołują szerokie zmiany w wielu dziedzinach. Znikają pomniki osób „zasłużonych” w szerzeniu podziałów na tle rasowym, zmiany trafiają do języka w tym do języków i środowisk programowania. Apple znane z promowania równouprawnienia również w swoich narzędziach do programowania rozpoczęła „czystki”.
Apple nie śpieszyło się z „czystką w środowisku”. Już wcześniej inne firmy zajmujące się IT i systemami zapowiedziały zmiany w nazewnictwie. Teraz do tego ruchu dołącza Apple. Znikają z API systemowych, dokumentacji i narzędzi określenia typu „czarna i biała lista” oraz „władca (mistrz)”, czy „niewolnik”.
W Apple pracujemy nad usunięciem i zastąpieniem zwrotów niejednoznacznych w całym ekosystemie dla programistów, w tym w Xcode, interfejsach API platform, dokumentacji i projektów open source. Zmiany te rozpoczęły się 22 czerwca, kiedy to wersja beta oprogramowania i dokumentacja deweloperska wydana na WWDC20 przeszła na takie terminy, jak „allow list” i „deny list”, oraz „main” jako domyślna gałąź SCM w Xcode 12. Zaktualizowany Apple Style Guide odzwierciedla też te i inne zmiany.
Interfejsy API programistów z terminami wykluczającymi zostaną uznane za przestarzałe (deprecated), ponieważ wprowadzamy zamienniki w wewnętrznych bazach kodowych, publicznych interfejsach API i projektach open source, takich jak WebKit i Swift. Zachęcamy do uważnego monitorowania ostrzeżeń o deprecjacji w swoich zasobach kodów źródłowych oraz do aktywnego przechodzenia na najnowsze API dostępne w SDK platformy.
Programiści poza adaptacją swoich aplikacji do nowych systemów i co ciekawsze do nowych procesorów, będą mieli jeszcze więcej pracy. Oczywiście nie muszą się śpieszyć. Ze względu na zgodność ze starszymi systemami, API o zmienionych nazwach będą równolegle występować pod starymi, choć oznaczonymi jako „przestarzałe” jeszcze przez co najmniej dwie wersje. To bardziej zabieg psychologiczno-wizerunkowy. Jednak koderzy, którzy nie lubią mieć wielu nawet mało istotnych ostrzeżeń podczas kompilacji, mogą być niezadowoleni.
Więcej: Updates to Coding Terminology
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.