^
Zakaz w czarnym kolorze

Walka o czystość kodu… i poprawność społeczną

Jaromir Kopp

17 lipca 2020

Zabójstwo czarnoskórego obywatela USA podczas zatrzymania policyjnego i fala zamieszek ogarniających sporą część świata, które po tym nastąpiły, wywołują szerokie zmiany w wielu dziedzinach. Znikają pomniki osób „zasłużonych” w szerzeniu podziałów na tle rasowym, zmiany trafiają do języka w tym do języków i środowisk programowania. Apple znane z promowania równouprawnienia również w swoich narzędziach do programowania rozpoczęła „czystki”.

Nie będzie białej listy ani władcy

Apple nie śpieszyło się z „czystką w środowisku”. Już wcześniej inne firmy zajmujące się IT i systemami zapowiedziały zmiany w nazewnictwie. Teraz do tego ruchu dołącza Apple. Znikają z API systemowych, dokumentacji i narzędzi określenia typu „czarna i biała lista” oraz „władca (mistrz)”, czy „niewolnik”.

W Apple pracujemy nad usunięciem i zastąpieniem zwrotów niejednoznacznych w całym ekosystemie dla programistów, w tym w Xcode, interfejsach API platform, dokumentacji i projektów open source. Zmiany te rozpoczęły się 22 czerwca, kiedy to wersja beta oprogramowania i dokumentacja deweloperska wydana na WWDC20 przeszła na takie terminy, jak „allow list” i „deny list”, oraz „main” jako domyślna gałąź SCM w Xcode 12. Zaktualizowany Apple Style Guide odzwierciedla też te i inne zmiany.

Interfejsy API programistów z terminami wykluczającymi zostaną uznane za przestarzałe (deprecated), ponieważ wprowadzamy zamienniki w wewnętrznych bazach kodowych, publicznych interfejsach API i projektach open source, takich jak WebKit i Swift. Zachęcamy do uważnego monitorowania ostrzeżeń o deprecjacji w swoich zasobach kodów źródłowych oraz do aktywnego przechodzenia na najnowsze API dostępne w SDK platformy.

Programiści poza adaptacją swoich aplikacji do nowych systemów i co ciekawsze do nowych procesorów, będą mieli jeszcze więcej pracy. Oczywiście nie muszą się śpieszyć. Ze względu na zgodność ze starszymi systemami, API o zmienionych nazwach będą równolegle występować pod starymi, choć oznaczonymi jako „przestarzałe” jeszcze przez co najmniej dwie wersje. To bardziej zabieg psychologiczno-wizerunkowy. Jednak koderzy, którzy nie lubią mieć wielu nawet mało istotnych ostrzeżeń podczas kompilacji, mogą być niezadowoleni.

Więcej: Updates to Coding Terminology

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy