Kategorie Aktualności

Apple Silicon, to wina Skylake? Tak twierdzi były inżynier Intela

W poniedziałek podczas konferencji otwierającej WWDC20 poinformowano, że Apple pracował nad wersją macOS dla własnych procesorów zwanych obecnie „Apple Silicon” od wielu lat. Również prace nad komputerami z nową architekturą musiały trwać już długo. Jednak wg słów byłego inżyniera Intela, Apple nie śpieszył się tak z przesiadką. Do czasu.

Przełom spowodowały procesory Skylake

Tak przynajmniej twierdzi François Piednoël, były główny inżynier Intela cytowany przez PC Gamer:

Zapewnienie jakości Skylake było czymś więcej niż tylko problemem. Było bardziej niż źle. Ciągle mówiliśmy o małych drobiazgach wewnątrz Skylake. W zasadzie nasi kumple z Apple stali się największym źródłem informacji o problemach w architekturze. I to poszło naprawdę bardzo, bardzo źle.

Kiedy twój klient zaczyna znajdować prawie tyle samo błędów co ty, to ta droga nie nie prowadzi we właściwym kierunku.

Moim zdaniem był to punkt przełamania. Widzę to tak, że, chłopaki od Apple, którzy zawsze zastanawiali się nad zmianą, popatrzyli na to zamieszanie i powiedzieli: „Cóż, chyba musimy to [przejście] zrobić”. Zasadniczo, zła jakość w Skylake jest odpowiedzialna za to, że tak naprawdę odchodzą od platformy już teraz.

To, że Apple będzie chciał przejść na własne procesory we wszystkich swoich urządzeniach, jest oczywiste od 2 – 3 lat. Jednak duża rozbieżność w podawanych wcześniej przez analityków, terminach domniemanego przejścia, w których zazwyczaj pojawiały się daty po 2021 roku, może potwierdzać opowieść Piednoëla.

To przypomina sytuację wykańczającego dom budowlańca, który z racji natłoku obowiązków zleca prace tynkarskie innej firmie. W pewnym momencie patrzy, że fachowcy odwalają fuszerkę, i dochodzi do wniosku, że sam poradziłby sobie z zadaniem lepiej. To musiało być bardzo frustrujące, ale i brzemienne w pozytywne (jestem o tym przekonany) skutki doświadczenie dla inżynierów Apple.

Oglądając sesje WWDC, nabrałem pewności, że Apple tą zmianą tchnie nowe życie nie tylko z Maki, ale i w cały skostniały rynek komputerów. Po prostu ma to w DNA. Wyjaśnienie moich przeczuć znajdziecie w nadchodzącym wydaniu Mój Mac Magazynu, gdzie napiszę więcej o planach Apple i ich konsekwencjach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.