Kategorie Aktualności

Safari w macOS 11, czyli kto śledzi nas najbardziej

W nadchodzących systemach Apple znów podnosi poziom ochrony naszej prywatności. Tym razem jednak pozwala nam zobaczyć więcej informacji o tym, kto i jak usiłuje nas śledzić. To bardzo pouczająca funkcja.

Tarcza w Safari

Już przywykliśmy, że reklamy, które są nam wyświetlane w różnych serwisach i stronach, jakoś dziwnie nawiązują do naszej aktywności w internecie. Często są to całkiem trafione zachęty, a propozycje, które powodują parsknięcie śmiechem, są coraz rzadsze. W końcu serwis wyświetlający reklamy lub w tym procederze pośredniczący chce mieć jak najlepsze wyniki kliknięć, bo zazwyczaj z tym jest związana zapłata.

Testerzy bety macOS 11, ale i iOS/iPadOS 14, a jesienią wszyscy użytkownicy będą mogli bez instalowania żadnych dodatków zobaczyć informacje, jakie narzędzia śledzące zostały zidentyfikowane i zablokowane na danej stronie www. Dodatkowo Safari może zaprezentować raport z przekroju całej działalności ochronnej, w którym szczególne wrażenie robi niechlubny ranking stron „śledzących najbardziej”.

Niechlubny top 11

W ciągu dwóch dni używania macOS 11, Safari zablokowała 118 trackerów, a korzystało z nich aż 78% odwiedzanych stron. W niechlubnym rankingu najgorszą, pierwszą pozycję zajęła strona techradar.com. Jednak w parszywej jedenastce znalazły się też polskie serwisy w tym tvp.pl z 16 blokowanymi narzędziami do śledzenia internetowej aktywności. Strona, którą teraz przeglądacie, nie załapała się do rankingu, wynik 4 trackerów jest tylko ciut gorszy od uzyskanego przez strony rządowe (3).

Poza rankingiem witryn Safari prowadzi też listę najczęściej spotykanych trackerów. Tu oczywiście prowadzi Google, a zaraz po nim, choć ze znacznie „gorszym” wynikiem plasuje się Facebook. Przy okazji dowiadujemy się, jaka firma stoi za danym narzędziem śledzącym.

Utrudnianie śledzenia w witrynach, nie blokuje reklam. Apple nie chce iść na totalną wojnę z tak ważną gałęzią współczesnej gospodarki, jedynie chce ograniczyć możliwość śledzenia naszej aktywności, aby zapewnić w miarę możliwości, najlepszą ochronę naszej prywatności.

Blokowanie trackerów to tylko jeden z elementów tej ochrony. System jest znacznie bardziej rozbudowany, ale to już temat na osobny artykuł.

Jeżeli jednak lubimy być śledzeni, to możemy funkcję ochrony wyłączyć w Preferencjach Safari > Prywatność.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.