W HomeKit, czyli applowskim systemie automatyki i sterowania urządzeniami domowymi Centrum akcesoriów odgrywa wyjątkowo ważną rolę. To ono odpowiada za automatykę domową, obsługę przycisków wyzwalających sceny i akcje, czy po prostu zdalny dostęp do domowych akcesoriów, gdy jesteśmy daleko.
Dozorcą naszego „sprytnego domu” może być: Apple TV HD lub 4k, iPad Air 2 lub nowszy, HomePod (u nas oficjalnie niedostępny).
Nowsze modele iPadów całkiem nieźle radzą sobie jako centra. Nawet iPad Air 2 może spełnić zadanie, choć jego dni są już policzone, bo raczej nie dostanie aktualizacji do iPadOS 14. Jednak iPad jako centrum wychodzi najdrożej i konieczność pozostawienia go na stale w domu, dodatkowo zmniejsza atrakcyjność tego rozwiązania.
HomePod nie jest w Polce oficjalnie dostępny, ale stał się całkiem popularny. Przez HomeKit jest preferowanym Centrum, jednak wielu użytkowników raportuje, że jego sprawność w tej roli nie powala.
Apple TV wydają się najlepszym rozwiązaniem. Cenowo są akceptowalne, a z racji przeznaczenia i tak są domu zazwyczaj stale podłączone do zasilania. Jako Centrum akcesoriów mogą pracować w uśpieniu. Tu mamy dwa modele do wyboru: HD (gen. 4) i 4k (gen. 5).
W zasadzie to nic dziwnego jednak nigdy nie miałem powodów do narzekania na moje obecne Centrum akcesoriów, którym jest Apple TV HD, wspierane jako zapas przez iPada Air 2. Moje sensory ruchu na Bluetooth reagowały w ciągu sekundy, trzy kamery z HomeKit Secure Video działały bez większych problemów, a automatyzacje „odpalały” się prawidłowo.
Jednak na kilka dni zagościła u mnie na testy Apple TV 4k. Okazało się, że działanie HomeKit w domu może być jeszcze sprawniejsze! Sensory zaczęły reagować w pół sekundy, kłódka wisząca na bramie, która stale była poza zasięgiem i można ją było obsługiwać, jedynie stojąc w pobliżu, nagle zaczęła odpowiadać! W zasadzie nie powinienem się dziwić.
Apple TV HD ma procesor A8 (dwurdzeniowy) taktowany zegarem 1,5 GHz, 2 GB pamięci RAM i Bluetooth 4.0
Apple TV 4k wyposażona jest w CPU A10X (dwa zestawy trzech rdzeni) z zegarem 2,38 GHz, 3 GB RAM oraz Bluetooth 5.
To jak widać pozwala na poprawę i tak bardzo przyzwoitych rezultatów.
iPad Air 2 dla porównania ma procesor A8X (3 rdzenie) i 2 GB RAM i Bluetooth 4.2.
HomePod wypada najsłabiej z CPU A8 i 1 GB pamięci RAM, choć Bluetooth ma w wersji 5.0.
Jeżeli mamy kilka urządzeń mogących pełnić funkcję Centrum akcesoriów, to tylko jedno z nich będzie wykonywać automatyzacje i inne czynności związane z obsługą domu. Pozostałe będą czuwać, gotowe przejść rolę głównego centrum w razie awarii, czy odłączenia podstawowego. Użytkownik nie ma wpływu na to, które urządzenie jest aktualnie „podłączone”. Można jedynie czasowo wymuszać przełączenie, wyłączając na chwilę pozostałe centra.
Ważne: każde centrum, nawet będące tylko „w stanie gotowości” komunikuje się z urządzeniami Bluetooth. Odpowiednio rozmieszczone mogą znacznie zwiększyć zasięg i działanie tych akcesoriów.
iPad z modemem LTE w roli centrum głównego lub zapasowego ma pewną unikalną cechę. W razie awarii internetu (popsuty modem, przecięty kabel czy awaria u operatora) może stać się pomostem między lokalnym HomeKitem a internetem, podtrzymując możliwość sterowania akcesoriami, podgląd kamer i funkcje powiadomień o zdarzeniach w domu. To bardzo dobre zabezpieczenie, gdy możemy miewać problemy z dostawcą lub spodziewamy się sabotażu.
Niebawem ma się pojawić nowa Apple TV generacji 6. Nie sądzę, aby z sensorów Bluetooth dało się wyciągnąć coś więcej, ale kto wie, jaki będzie miała wpływ na szybkość działania automatyzacji.
Jeżeli macie w domu nowsze iPady w roli centrów, dajcie znać, jak się sprawują! Niestety mam dostęp tylko do Air 2, a jestem ciekaw, czy większa moc i lepsze układy łączności w iPadach mogą mieć wpływ na działanie HomeKit.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.