^
HomeKit

iPad Cellular jako zapasowy dostęp do internetu dla HomeKit

Jaromir Kopp

3 marca 2020

Możliwość sterowania akcesoriami HomeKit i automatyką domową będąc poza domem, jest jedna z najważniejszych zalet systemu. Jednak aby mieć zdalny dostęp do HomeKit, należy spełnić kilka warunków, a najważniejszym jest dostęp do internetu.

Centrum akcesoriów

Apple rygorystycznie podchodzi do aspektów bezpieczeństwa w HomeKit, dlatego, aby sterować akcesoriami smart home, będąc poza domem, wymagane jest centrum akcesoriów. Odpowiada ono również za sterowanie automatyką domową.

Centrum akcesoriów może być Apple TV HD lub 4K, HomePod lub iPad z aktualnym systemem. Do tego wymagane jest połączenie lokalnej sieci z internetem, realizowane zazwyczaj przez router i ew. modemy od dostawców internetu.

Jednak co się stanie, gdy „padnie” nam internet? Jakiś problem u dostawcy lub awaria modemu? W takiej sytuacji stracimy możliwość sterowania akcesoriami, będąc poza domem i co gorsze, przestaną działać automatyzacje oparte o naszą pozycję. Niewielu z nas ma router z dodatkowym modemem. Na szczęście jest w zasadzie niepublikowana nigdzie metoda „na iPada”.

iPad z modemem jako zapasowa łączność

Okazało się, że jeżeli naszym głównym lub zapasowym centrum akcesoriów jest iPad z modemem, to w przypadku zaniku dostępu do internetu w ciągu pojedynczych minut przejmuje on funkcję „bramy” do świata i jednocześnie działa jako centrum akcesoriów. Dzięki temu nadal możemy sterować akcesoriami, będąc poza domem i działa również automatyka.

Wyjątkiem jest dostęp do kamer HomeKit. Przez iPada z modemem nie będziemy mieli podglądu na żywo, a jedynie do stop-klatek co około 60 sekund.

Takie awaryjne wyjście w świat, może nie przydaje się zbyt często, ale w sytuacjach awaryjnych może być bardzo ważne. Interesujące jest, że nigdzie nie znalazłem informacji o takim zastosowaniu iPada Cellular. Dajcie znać, jak iPad w takiej roli sprawuje się u Was.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.