^
Ikona lokalizacji

Moj Mac radzi: Masz problem z lokalizacją i kilka urządzeń? Sprawdź to!

Jaromir Kopp

11 marca 2020

Ostatnio jeden z moich znajomych poskarżył się, że usługi lokalizacji mu lekko wariują. Nie działają należycie automatyzacje związane z powrotem do domu, a znajomi używający Lokalizatora nie potrafią go znaleźć. Powodów takich problemów może być wiele, ale warto sprawdzanie zacząć od najprostszego.

Jeżeli masz kilka urządzeń

Wielu z nas ma kilka urządzeń przypisanych do jednego konta Apple ID. W końcu tak być powinno, bo umożliwia to synchronizację danych i zapewnia korzystanie z zakupów. Jednak w takiej sytuacji może pojawić się wspomniany problem z lokalizacją. Nie zawsze pamiętamy o tym, aby zdecydować, które urządzenie mamy przy sobie i które ma podawać informacje o naszym położeniu. Zdarza się, to gdy np. w teren wybierzemy się z iPhone’em, który zazwyczaj był w domu, albo ruszamy w trasę z iPadem LTE i dla spokoju telefon zostawiamy w domu.

Co należy sprawdzić?

  • Wchodzimy w Ustawienia.
  • Pukamy w Apple ID (na samej górze tam, gdzie nasze imię i nazwisko).
  • Wybieramy Lokalizator.
  • Tak sprawdzamy „Moje położenie”.
Lokalizator Ustawienia iPhone

Jeżeli widzimy „To urządzenie”, to znaczy, że ten iPhone (iPad) wysyła nasze położenie do Lokalizatora i pozycją tego urządzenia kierują się automatyzacje HomeKit, Skrótów oraz sugestie Siri.

Jeżeli chcemy to zmienić, musimy sięgnąć po urządzenie, które ma teraz wysyłać nasze położenie i powtórzyć powyższe kroki, ale na końcu w ustawieniach iCloud Lokalizatora pukając w „Ten iPhone (iPad) określa moje położenie”. Oczywiście należy upewnić się, czy funkcja „Wysyłaj moje położenie” jest włączona.

Lokalizator Ustawienia iPad

Jako ciekawostkę należy dodać, że kilka systemów temu, można było zmienić wysyłanie lokalizacji, na urządzenie którego nie mieliśmy w rękach. Teraz Apple wymaga, by włączyć to bezpośrednio na urządzeniu, czyli musimy mieć do niego fizyczny dostęp.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Lokalizator

    Mi w ogóle nie działa wydanie dźwięku w AirPods Pro z lokalizatora.