^
Dyskowi skrytożercy Pacman i dysk

Mój Mac Radzi: Jak szybko sprawdzić zajętość folderów

Jaromir Kopp

18 marca 2020

Mój Mac Magazyn jest jak zwykle „na czasie”, dlatego głównym tematem numeru, który ukaże się już za chwileczkę, już za momencik, będą porządki. Z racji epidemii, radzimy je wykonać w komputerze, nie wychodząc z domu. Ta porada jest wstępem do nich.

Jak szybko sprawdzić co nam zajmuje miejsce na dysku

Za czasów dysków HDD opisanej niżej funkcji lepiej było unikać, jednak teraz gdy panują krzemowe pamięci masowe SSD oraz system plików APFS nie ma się co jej obawiać.

Sumowanie wielkości folderów bardzo ułatwia poszukiwania „dyskowych skrytożerców”, o których dowiesz się więcej z najbliższego wydania Mój Mac Magazynu.

  • W Finderze otwieramy okno i pokazujemy jego zawartość jako lista (Command+2).
  • Następnie z menu Widok wybieramy polecenie Pokaż opcje widoku (Command+J).
  • W oknie, które się pojawi, na dole zaznaczamy: Obliczaj wszystkie wielkości. Jeżeli tej opcji nie widać lub jest wyszarzona, należy się upewnić, czy aktywne (ostatnio kliknięte) w Finderze okno pokazuje zawartość w postaci listy oraz czy nie jest włączone grupowanie.

O tym, co zrobić, gdy już namierzymy wroga oraz o innych metodach zwiększania wolnej przestrzeni podczas wiosennych porządków na dysku, dowiesz się ze wspomnianego wydania Mój Mac Magazynu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy