^
HomePod i Apple TV ikony

HomeKit: Centra akcesoriów są lepsze i gorsze

Jaromir Kopp

10 czerwca 2020

W HomeKit, czyli applowskim systemie automatyki i sterowania urządzeniami domowymi Centrum akcesoriów odgrywa wyjątkowo ważną rolę. To ono odpowiada za automatykę domową, obsługę przycisków wyzwalających sceny i akcje, czy po prostu zdalny dostęp do domowych akcesoriów, gdy jesteśmy daleko.

Co może być centrum akcesoriów?

Dozorcą naszego „sprytnego domu” może być: Apple TV HD lub 4k, iPad Air 2 lub nowszy, HomePod (u nas oficjalnie niedostępny).

Nowsze modele iPadów całkiem nieźle radzą sobie jako centra. Nawet iPad Air 2 może spełnić zadanie, choć jego dni są już policzone, bo raczej nie dostanie aktualizacji do iPadOS 14. Jednak iPad jako centrum wychodzi najdrożej i konieczność pozostawienia go na stale w domu, dodatkowo zmniejsza atrakcyjność tego rozwiązania.

HomePod nie jest w Polce oficjalnie dostępny, ale stał się całkiem popularny. Przez HomeKit jest preferowanym Centrum, jednak wielu użytkowników raportuje, że jego sprawność w tej roli nie powala.

Apple TV wydają się najlepszym rozwiązaniem. Cenowo są akceptowalne, a z racji przeznaczenia i tak są domu zazwyczaj stale podłączone do zasilania. Jako Centrum akcesoriów mogą pracować w uśpieniu. Tu mamy dwa modele do wyboru: HD (gen. 4) i 4k (gen. 5).

Szybsze więc lepsze!

W zasadzie to nic dziwnego jednak nigdy nie miałem powodów do narzekania na moje obecne Centrum akcesoriów, którym jest Apple TV HD, wspierane jako zapas przez iPada Air 2. Moje sensory ruchu na Bluetooth reagowały w ciągu sekundy, trzy kamery z HomeKit Secure Video działały bez większych problemów, a automatyzacje „odpalały” się prawidłowo.

Jednak na kilka dni zagościła u mnie na testy Apple TV 4k. Okazało się, że działanie HomeKit w domu może być jeszcze sprawniejsze! Sensory zaczęły reagować w pół sekundy, kłódka wisząca na bramie, która stale była poza zasięgiem i można ją było obsługiwać, jedynie stojąc w pobliżu, nagle zaczęła odpowiadać! W zasadzie nie powinienem się dziwić.

Apple TV HD ma procesor A8 (dwurdzeniowy) taktowany zegarem 1,5 GHz, 2 GB pamięci RAM i Bluetooth 4.0

Apple TV 4k wyposażona jest w CPU A10X (dwa zestawy trzech rdzeni) z zegarem 2,38 GHz, 3 GB RAM oraz Bluetooth 5.

To jak widać pozwala na poprawę i tak bardzo przyzwoitych rezultatów.

iPad Air 2 dla porównania ma procesor A8X (3 rdzenie) i 2 GB RAM i Bluetooth 4.2.

HomePod wypada najsłabiej z CPU A8 i 1 GB pamięci RAM, choć Bluetooth ma w wersji 5.0.

Kilka centrów w domu

Jeżeli mamy kilka urządzeń mogących pełnić funkcję Centrum akcesoriów, to tylko jedno z nich będzie wykonywać automatyzacje i inne czynności związane z obsługą domu. Pozostałe będą czuwać, gotowe przejść rolę głównego centrum w razie awarii, czy odłączenia podstawowego. Użytkownik nie ma wpływu na to, które urządzenie jest aktualnie „podłączone”. Można jedynie czasowo wymuszać przełączenie, wyłączając na chwilę pozostałe centra.

Ważne: każde centrum, nawet będące tylko „w stanie gotowości” komunikuje się z urządzeniami Bluetooth. Odpowiednio rozmieszczone mogą znacznie zwiększyć zasięg i działanie tych akcesoriów.

iPad z modemem LTE w roli centrum głównego lub zapasowego ma pewną unikalną cechę. W razie awarii internetu (popsuty modem, przecięty kabel czy awaria u operatora) może stać się pomostem między lokalnym HomeKitem a internetem, podtrzymując możliwość sterowania akcesoriami, podgląd kamer i funkcje powiadomień o zdarzeniach w domu. To bardzo dobre zabezpieczenie, gdy możemy miewać problemy z dostawcą lub spodziewamy się sabotażu.

Niebawem ma się pojawić nowa Apple TV generacji 6. Nie sądzę, aby z sensorów Bluetooth dało się wyciągnąć coś więcej, ale kto wie, jaki będzie miała wpływ na szybkość działania automatyzacji.

Jeżeli macie w domu nowsze iPady w roli centrów, dajcie znać, jak się sprawują! Niestety mam dostęp tylko do Air 2, a jestem ciekaw, czy większa moc i lepsze układy łączności w iPadach mogą mieć wpływ na działanie HomeKit.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (18)
L

18 komentarzy

 1. Paweł Nyczaj

  Nie mając iPada z LTE lub nie chcąc używać go w roli centrum akcesoriów, co wyklucza zabranie iPada ze sobą można uzyskać łącze zapasowe decydując się na stacjonarny router WiFi z modemem LTE. Wtedy w panelu konfiguracyjnym trzeba ustawić, że łączność LTE jest opcjonalna w razie awarii podstawowego łączakablowego

  • Jaromir Kopp

   Do czasu aż Ci modem nie padmie. W pożądnych domowych AP jest osobno, a modemy i routery osobno.

   • Paweł Nyczaj

    Ja to piszę jako teoretyk, bo jeszcze nie mam HomeKit. Gdy kiedyś będę go miał, to raczej postawię na stacjonarne centrum sterowania pozostające stale w domu. I raczej Apple TV, który niedługo ma być uaktualniony. Wracając do modemu, to moim zdaniem najlepiej podłączyć Apple TV kablem sieciowym (są też adaptery Lightning – RJ45, a do nowszych iPadów USB-C – RJ 45). Fizyka jest bezlitosna i łącze kablowe nadal jest bardziej niezawodne i trudniej go zakłócić. Natomiast router zwykle dostajemy od operatora, ale są też routery stacjonarne obsługujące dwa łącza i tym drugim może być wbudowany modem LTE z włożoną kartą SIM choćby nawet z niewielkim awaryjnym planem kilku GB miesięcznie (w Play jest internet elastyczny, gdy go użyjesz płacisz 10 zł miesięcznie, gdy nie użyjesz – nie płacisz). Teoretycznie po zaniku łącza kablowego powinno się automatycznie przełączyć, ale nie testowałem takiego rutera stacjonarnego. Naturalnie w domu nie da się zapewnić łącza równie niezawodnego, jak w serwerowni. No i jeszcze nie zapominałbym o zasilaczu awaryjnym UPS przed modemem, Apple TV i bramkami np. Hue, Aquara itp.

  • Pantagruel

   A ja mam inne pytanie. Czy CA musi chodzić na Apple id właściciela domu? Czy tez może działać na np. iPadzie domownika z dostępem do domu?

   • Jaromir Kopp

    Musi na właściciela.

 2. Mariusz

  Mnie ciekawi jaka jest różnica pomiędzy Apple TV, a HomePodem jako centrum akcesoriów. Na wielu forach (chyba tez na stronie Apple) podają, ze HomePod ma priorytet pod tym względem. Ma ktoś doświadczenia?

  • Jaromir Kopp

   Tak jak napisałem w tekście powyżej. Ma priorytet i co gorsza wiele osób piszę, że działa gorzej od ATV HD. No ale trudno się dziwić, bo i wyposażenie skromniejsze.

 3. dawid

  u mnie to śmiga na Apple TV 4K i iPad Pro (2019) i nawet nie wiem które w danej chwili jest podstawowym centrum. Chyba automatem to działa, gdy zabieram ipada z domu to Apple TV to przejmuje – ale fajnie by było to jakoś sprawdzić – próbował ktoś?
  Ogólnie śmiga wszystko od strzału 🙂

  • Jaromir Kopp

   Przecież zawsze możesz sprawdzić. Dom, Ustawienia domu, Centra i mostki.

   • dawid

    aaaa rzeczywiście.. nawet nie wiedziałem, że to takie banalne 🙂
    Apple TV jako connected a iPad jako Standby i śmiga wszystko, muszę jeszcze potestować, jak będzie z brakiem netu czy iPad z LTE to przejmie automatycznie.

    • Jaromir Kopp

     Przejmie, ale może to trwać 1-5 minut.

 4. lukczu

  W mojej aplikacji są dwa HomeKitowe domy, które fizycznie znajdują się w różnych lokalizacjach. Co ciekawe wszystkie centra akcesoriów domowych są przypisane jednocześnie do każdego z domów. Po zaniku napięcia lub rozłączeniu internetu taki układ potrafi to generować problemy z nieodpowiadającymi akcesoriami, a w szczególności kamerami.

  • lukczu

   *potrafi generować

 5. dixit

  W jaki sposób HomePod pamięta ustawienia automatyzacji. Czy będzie wykonywał automatykę bez połączenia z Internetem (iCloud)??

 6. Bany

  Ja mam problem gdyż mam dwa domy i trzy centra akcesoriów homepod i apple tv w domu nr 1 oraz homepod mini w domu nr 2. Gdy wchodze w ustawienia domu -> centra akcesoriów,( niezalaznie od tego w krorym domu sie znajduje) pokazuje mi trzy centra akcesoriow jedno polączone a dwa w gotowosci. Z racji że nie mamy wielkiego wpływu na to które jest jako główne miałem przypadek ze w domu nr 1 brakło internetu, wtedy role centrum akcesoriow przeją homepod mini z domu nr2. Z racji ze są to dwa różne domy oddalone od siebie w roznych sieciach wifi homepod mini siłą żeczy nie mógł przejąc kontroli nad domem nr1 (wszystkie akcesoria nie odpowiadały).
  Po jakimś czasie w domu nr 1 powrócił internet apple tv oraz homepod(z domu nr1) „wstały” ale zrobiły się jako”w gotowości” a homepod mini z domu nr2 był polączony jako główny. Co dziwne większość akcesoriow typu czujki ruchu lampy itp dzialaly oprocz trzech kamer neetatmo( w aplikacji natywnej netatmo wszystko dzialalo wiec podlaczenie do internetu mialy)
  Dopiero odłączenie homepoda mini z domu nr 2 na jakąś chwile wymusiło przejęcie władzy apple ty z domu nr1 i wszystko wrocilo do normy.
  Moje zasadnicze pytanie dlaczego te centra akcesoriow sie mieszają miedzy domami???

  • lukczu

   Mam ten sam problem. Połowicznym jego obejściem było wyłącznie funkcji centrum akcesoriów domowych w TV dla domu, w którym ono się nie znajduje. Aby to zrobić należy przejść do ustawień HomeKit w TV. Dla głośnika HomePod nie udało mi się znaleźć rozwiązania.

  • Radek

   Ja mam jeszcze inny problem, ale zahaczający o to co piszecie. Miałem dwa domy oddalone od siebie i wszystko było ok – lokalizacja wykrywała, że jadę do domu 2 i mogłem np. otworzyć bramę stojąc pod nią. Jednak teraz przeprowadziłem się do domu 3, który jest oddalony od domu 2 o około 100 metrów. I w tym momencie sterowanie bramą domu 2 stało się prawie niemożliwe jak jestem w domu 3. Ciągle muszę się ręcznie przełączać, co trwa długo i jest niewygodne. Dlatego właśnie chciałbym połączyć te dwa domy w taki sposób, aby brama z domu 2 stała się widoczna też dla domu 3. I abym w domu 3 miał po prostu dwie bramy.

   W jaki sposób łączyliście domy podczas konfiguracji? Jak doszło do tego że są połączone, a nie oddzielone? 😉

 7. Dawid

  TV LG OLED G1 po wyjściu z domu (gdy jest wyłączony) pokazuje „Brak odpowiedzi” w HomeKicie – przyczyną jest HomePod mini jako centrum akcesoriów. Mam tez AppleTV 4K (najnowsze) i też ustawione jako centrum akcesoriów. Jeżeli HomeKit używa AppleTV 4K jako CA – nie ma problemu braku odpowiedzi przy wyłączonym TV spoza domu, natomiast po pewnym czasie CA przełącza się na HomePoda mini i problem występuje. Czy da się jakoś wyłączyć w HomePodach mini, aby nie pełniły funkcji centrum akcesoriów? Albo ustawić jakoś na sztywno, że to ATV 4K ma pełnić tę rolę?