^
LiDAR w iPad 2020 zbliżenie

Jakie nowe technologie trafią do kolejnego iPada Pro?

Jaromir Kopp

4 czerwca 2020

Ostatnia aktualizacja iPada Pro, na którą musieliśmy dość długo czekać, poza rewolucyjnym, choć jeszcze niedocenianym LiDARem nie wniosła wiele nowego. Dlatego apetyt „na poprawkę” rośnie. Jednak możemy się jej nie doczekać w tym roku, ale tym razem cierpliwość ma być hojniej nagrodzona.

Wiosna 2020 będzie należeć do iPada Pro

Takie wnioski płyną z zebranych do tej pory plotek i przecieków oraz z nowych informacji dostarczonych przez konto L0vetodream.

Przyszłowiosenny iPad Pro zostanie wyposażony w specjalną wersję procesora A14X, co powinno zagwarantować wyjątkową wydajność. Dodatkowo trafi do niego modem 5G produkowany jeszcze przez Qualcomm: Snapdragon X55. Ten modem obsługuje pasma 5G mikrofalowe, ale i te poniżej 6 GHz. Mikrofalowe gwarantują bardzo dużą prędkość transmisji i pojemność sieci, ale są pochłaniane przez „byle kartkę papieru”. Niższe częstotliwości nie pozwalają na tak szybkie transmisje, choć i tak w wariancie 5G szybsze od znanych z LTE, ale mają większy zasięg i przenikalność przez przeszkody. Choć przy tych częstotliwościach każda przeszkoda na drodze fal jest problemem. Apple nadal nie dokończył prac nad własnym modemem, choć podejrzewam, że pod koniec przyszłego roku owoc wcześniejszych badań i przejęcia całego działu Intela zajmującego się modemami, ujrzy światło dzienne.

Już wcześniej pisaliśmy o nowym ekranie, który ma trafić do iPadów Pro. Będzie w nim zastosowanie podświetlane za pomocą matrycy mini-LED. Ma to zapewnić kontrast i dynamikę kolorów zbliżającą do ekranów OLED.

Jak wspomniałem we wstępie, tegoroczna wiosenna aktualizacja iPadów trochę zawiodła. Apple ciut ulepszył ekran i „wyczarował” ósmy rdzeń graficzny, wyrównał ilość pamięci RAM, ale dodał też, podejrzewam, że głównie w celach testowych, sensor szykujący nas na nadchodzącą rewolucję, czyli LiDAR.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Dte

    Chyba chodzi o wiosnę 2021.