^
iCloud Drive w rodzinie

Usługi Apple w pakietach? Mamy mocne poszlaki w iOS 13.5.5!

Jaromir Kopp

4 czerwca 2020

Apple jest mocne w usługach na pewno pod względem przychodów, ale i coraz większej popularności. Jednak wraz ze wzrostem ilości usług, konieczność wyboru tych najważniejszych z powodu ograniczania wydatków, powoduje, że nawet mocno wrośnięci w ekosystem Apple nie korzystają ze wszystkich możliwości.

Sporo usług abonamentowych

Apple Music, iCloud, TV+, Apple Arcade to całkiem pokaźny zestaw usług, których subskrypcją kusi nas Apple. Większość z nich ma warianty rodzinne lub w normalnej cenie jest dostępna dla rodzin. Do tego dochodzi niedostępna w Polsce usługa News+.

W mojej rodzinie korzystamy z płatnego iCloud, co jest niemal obowiązkowe, gdy ma się więcej niż jedno urządzenia od Apple, rodzinnego Apple Music oraz jeszcze do końca października darmowego TV+. Na Arcade raczej nikt nas nie namówi, bo mamy ciekawsze zajęcia niż „granie w gry”. Apple TV+ jest u mnie mocnym kandydatem do opłacenia, bo nadal nie udało mi się obejrzeć wszystkiego [!]. Obecnie bez TV+, czyli za Apple Music rodzinne i iCloud płacę 70 zł miesięcznie. Chętnie bym coś zaoszczędził lub w tej cenie otrzymał nawet mało użyteczną przez 99% czasu u mnie, ale dodatkową usługę, która może się przydać np. podczas inwazji dalszej rodziny wraz z dziećmi. Jak się domyślacie na myśli mam Apple Arcade.

Jest szansa na pakiet usług!

Jak donosi 9 to 5 Mac w kodzie pierwszej bety iOS 13.5.5 odnaleziono odwołania do pakietu usług. Konkretnie chodzi o usługi od Apple. Pliki wewnętrzne iOS 13.5.5 zawierają odniesienia do „oferty pakietowej” i „abonamentu pakietowego”, których nie było w poprzednich wersjach iOS.

Niestety jest ryzyko, że z braku kompletu usług w naszym regionie (News+), pakiet albo nie będzie u nas dostępny, albo nie będzie dość atrakcyjny. Wiele wskazuje na to, że iCloud może być nadal osobnym elementem, a w pakiecie znajdą się tylko „medialne” usługi niezwiązane bezpośrednio z przechowywaniem naszych informacji.

Pewna forma pakietu już jest

Jeszcze w lutym mieściłem się w iCloud 200 GB, a reszta rodziny miała swoje własne 50 GB (w sumie 20 zł miesięcznie). Jednak, gdy zakupiłem kolejne kamery HomeKit zgodne z Secure Video, musiałem przejść na 2 TB, bo w 200 GB można używać tylko jednej kamery. Przy iCloud 2 TB, Apple pozwala na przechowywanie niewliczanego w przestrzeń iCloud zapisu z 5 kamer. Obsługę HomeKit Secure Video w iCloud można w pewien sposób uznać za formę pakietu, dzięki czemu, choć wydatki wzrosły o 20 zł miesięcznie, to mam dużo wolnej przestrzeni i zapis z 3 (na razie) kamer.

A Wy jakie usługi od Apple najchętniej przywitalibyście w jednym atrakcyjnie wycenionym zestawie?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Konta

  Proszę o konta użytkowników w iPadOS.

  • Jaromir Kopp

   Przyłączam się do prośby!

  • pawciu

   Czekam na to z utęsknieniem 🙂

 2. Pawciu

  Też płacę miesięcznie 70 zł za chmurę rodzinną 2TB i Apple Music. Wcześniej wystarczało 200GB, ale już zdjęcia i backupy zajmują 300GB i musiałem wskoczyć na wyższy pakiet. Płacę 40 zł za iCloud z którego wykorzystuję 15%.

  Nie liczyłbym, że w pakietach coś zaoszczędzę, co najwyżej dostanę Apple TV+ (teraz mam za free na rok) i Arcade. Z żadnych z tych usług nie korzystam, jak będzie nowy sezon The Morning Show, to wykupię na miesiąc, na razie nie ma co oglądać. Nawet nie przyszło mi do głowy, żeby próbować obejrzeć wszystko co jest na ATV+!

  Zaoszczędziłbym jakby Apple oferowało pakiet dyskowy 1TB w cenie 20 zł. Wówczas faktycznie można coś zaoszczędzić i moje roczne wydatki zmniejszyłyby się o 240 zł.