^
A12X A12Z no differences

To już potwierdzone, Apple wyczarował A12Z z A12X

Jaromir Kopp

14 kwietnia 2020

Dziwne czasy pandemii wymuszają nietypowe działania. Już wcześniej pisałem o tym, że iPad Pro 2020 jest modelem „przejściowym”. Jest prawdopodobne, że nie taki produkt Apple chciał nam zaprezentować po tak długim oczekiwaniu na nowy model.

Magiczne rozmnożenie GPU w A12XyZ

TechInsights zamieścił twitta o treści:

Nasza analiza potwierdza, że układ GPU Apple A12Z znajdujący się wewnątrz iPada Pro (model A2068) jest taki sam jak w poprzedniku A12X. Raport z naszych odkryć jest opracowywany i będzie dostępny w ramach Logic Subscription firmy TechInsights. Dowiedz się więcej tutaj.

Tak jak już wcześniej pisaliśmy, nowy procesor A12Z powstał przez „odblokowanie” nieużywanego wcześniej w A12X, choć obecnego w układzie ósmego rdzenia GPU. Procesory mają praktycznie identyczny obraz na płytce krzemowej.

Nadal tajemnicą pozstaje, dlaczego Apple „wyłączył” ósmy rdzeń w iPadach Pro z końca 2018 roku. Czy wiązało się to z jakimiś problemami w produkcji, czy chodziło o mniejsze zużycie energii, a może już wtedy „uknuto chytry plan” i ósmy rdzeń ukryto, aby go potem „wyjąć z cylindra” jak królika podczas pokazu iluzjonisty? Możliwe, że takie magiczne sztuczki wywołała pandemia, która miała ogromny wpływ na spowolnienie produkcji komponentów i prac rozwojowych na przełomie roku.

Choć iPad Pro 2020 jest bardzo ciekawym produktem, ze względu na nowatorski system LiDAR i ciut jaśniejszy ekran, to mam nadzieję, że nie jest to ostatnia nowość związana z iPadami Pro, którą zobaczymy w tym roku.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

  1. rybaklu

    Ekran jest taki sam, nie jest jaśniejszy, tak samo jak jak nie ma tego układu do namierzania z iPhonów 11.

  2. teoria

    W jaki sposób jest wyłączony? Czy teoretycznie softwarowo można go włączyć?

  3. Mariusz

    Oby do nowych iPhonów nie dali 13Z