^
Codespaces

Codespaces, czyli Visual Studio Code w przeglądarce

Jaromir Kopp

18 maja 2020

Nie każdy musi lub może korzystać z kobył pokroju Xcode. Wielu programistów używa do kompilacji i odpluskwiania narzędzi niezależnych np. w terminalu. Jednak wygodne pisanie kodu z elementami stworzonymi specjalnie dla programistów jest niezastąpione. Niebawem każdy użytkownik w miarę przyzwoitej przeglądarki WWW będzie miał dostęp do takiego edytora dzięki Codespaces od GitHuba.

Codespaces limitowana beta

Na razie Codespaces jest dostępna dla wybrańców pod postacią zamkniętej limitowanej bety, ale wraz z postępem w usuwaniu błędów, ten edytor dla programistów zostanie udostępniony wszystkim.

Funkcja edycji kodu w GitHubie będzie zawsze bezpłatna. Jednak GitHub chce zastosować prostą wycenę pay-as-you-go dla środowisk chmury Codespaces. Codespaces jest bezpłatny podczas limitowanych testów wersji beta.

Edytor będzie bardzo podobny to zyskującego ogromną popularność i z którego często sam korzystam Visual Studio Code. Zaoferuje kolorowanie i podpowiadanie składni, wyszukiwanie i zaznaczanie, rozpoznawanie zależności i ich sprawdzanie i co bardzo ważne, integrację z innymi narzędziami GitHub’a.

Wszystko wskazuje na to, że edycja kodu za pomocą Codespaces będzie możliwa na iPadach. GitHub chce zachować zgodność z przeglądarkami, taką jak w reszcie swojego webowego środowiska.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Codespaces, tam też możecie zgłosić prośbę o wczesny dostęp.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *