^
Apple i zdrowie

Apple Watch wykryje atak paniki?

Jaromir Kopp

9 maja 2020

Jeżeli plotki się potwierdzą, to kolejna wersja Apple Watch wraz z watchOS 7 będzie w stanie wykryć objawy paniki. Poza monitoringiem snu ma być to kolejna nowość dotycząca analizy informacji o stanie zdrowia i kondycji użytkownika.

Nasycenie krwi tlenem

Ten sensor, który jest już często spotykany w prostszych od Apple Watch urządzeniach, ma się pojawić w kolejnym zegarku. Informacja o nasyceniu krwi tlenem jest bardzo ważna w diagnozie wielu chorób i stanie zdrowia. Może wskazywać na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Jednak nie tylko. Nadmierne nasycenie krwi tlenem, szybkie tętno i krótki oddech są właśnie symptomami paniki. Wspomina o tym Jon Prosser cytowany przez Apple Insider.

Ponieważ funkcja wykrywania paniki jest związana z nowym sprzętem, raczej nie zostanie zapowiedziana na nadchodzącym WWDC20, a podobnie jak EKG, zostanie zaprezentowana wraz z Apple Watch „s6”.

Pozostaje w sferze domysłów, w jaki sposób informacja o panice może zostać wykorzystana. Czy takie zdarzenia zostaną tylko zapisane w systemie, czy będą mogły wywołać jakieś działania, podobnie jak wykrywanie upadku w zegarkach od s4.

Widać, że poszukiwania fachowców z pogranicza inżynierii i medycyny, które Apple prowadzi od dłuższego czasu, przynoszą efekty. Ze stosunkowo prostych i dobrze już sprawdzonych sensorów, Apple stara się wydobyć, w połączeniu z innymi danymi więcej informacji. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że Apple pracuje nad układami do analizy danych zdrowotnych i poszukuje do tego fachowców. Również zatrudnia naukowców w dość wąskiej specjalizacji: Senior Systems Neuroscientist. Efekty tych działań nie pojawiają się szybko, ale zdrowie to nie jest strefa zabaw.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy