^
iPhone SE 2020 rozebrany przez iFixit

iFixit potwierdza: iPhone SE ma wiele części identycznych z iPhone 8

Jaromir Kopp

28 kwietnia 2020

Wcześniejsze dobre wiadomości dotyczące możliwości naprawy iPhone’ów SE 2020 zostały potwierdzone. iFixit dokładnie sprawdził, które elementy z iPhone’a 8 można umieścić w iPhone SE, gdyby zaszła taka potrzeba.

Wiele części identycznych, ale nie wszystkie da się zamienić

iFixit twierdzi, że z iPhone SE 2020 kamery, taca SIM, Taptic Engine i zespół wyświetlacza z głośnikami i mikrofonem są zamienne z częściami iPhone 8. Warto jednak zaznaczyć, że funkcjonalność True Tone przepadnie, jeżeli po wymianie ekranu nie zostanie użyty specjalny programator parametrów wyświetlacza. Również tradycyjnie nie da się zamienić przycisku z Touch ID. Jeżeli wymieniamy ekran, należy zachować stary przycisk.

Choć bateria ma identyczną pojemność (6,21 Wh), jak w iPhone 8, co i tak nie przeszkadza jej działać o 25% dłużej w iPhone SE, to z powodu zmian złącza, nie jest zamienna z iPhone 8. Interesujące jest, że przestrzeń uwolnioną przez brak 3D Touch nie wykorzystano na umieszczenie większej baterii. Wyświetlacz ma taką samą grubość jak w 8, ale jest pozbawiony chipa 3D Touch. Widać, że zwyciężyła kalkulacja cenowa. Niestety iFixit rozwiewa nadzieje, na przywrócenie 3D Touch w SE dzięki zamianie ekranu z ósemki. To nie działa.

Okazuje się jednak wbrew wcześniejszym informacją, że kamery (obie) można zamieniać pomiędzy SE a ósemką i będą one po zamianie działać prawidłowo.

Oczywiście inna jest płyta główna. Odziedziczyła ona po iPhone 11 procesor A13, gigabitowej klasy LTE z 2×2 MIMO, 802.11ax Wi-Fi 6 z 2×2 MIMO, Bluetooth 5.0 i NFC.

iFixit przyznał SE całkiem dobrą jak na iPhone, ocenę „naprawialności” 6. Nadal najwięcej problemów nastręcza wymiana tylnej szyki. Obyśmy nie musieli się o tym przekonywać na własnej skórze!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Procesor

    Ciekawe czy plotki o obniżonej częstotliwości procesora się potwierdzą.