Wiele wskazuje na to, że drogi Intela i Apple rozejdą się na dobre. Już w 2021 Apple zaprezentuje nowe komputery z procesorami stworzonymi przez swoich inżynierów. Wykorzystana zostanie do tego technologia oparta na układzie A14, który zadebiutuje w nowych telefonach i iPadach.
Pierwsze doniesienia o tym poufnym projekcie pojawiły się już w 2018 roku. Niewiele można się dowiedzieć co kryje się pod tą nazwą. Wiadomo z pewnością, że grupa inżynierów pracuje nad wydajnym procesorem ARM, który będzie mógł napędzić komputer. iPady Pro są doskonałym polem testów. Montowane w nich procesory w wielu przypadkach prześcigają komputery w wydajności. Premiera nowego iPada Pro z procesorem A12Z jest również ciekawym ruchem. Może on sugerować, że coś w Cupertino zostało przetrzymane, aby w pełni zabłysnąć w niedalekiej przyszłości.
Procesor A12Z jest jedynie odświeżonym modelem swojego poprzednika gdzie „wyczarowano” nowy rdzeń. Nie będę zdziwiony, że pełnowartościowy, nowy procesor czeka tylko na odpowiedni moment swojej premiery i będzie nazwany A14.
Wspominaliśmy niedawno, że TSMC zwiększa produkcję procesorów w technologii 5 nm. Sugerowaliśmy, że Apple wierzy w sukces kolejnego iPhone’a i już przygotowuje się na jego wyjątkowo dobrą sprzedaż. Może się natomiast okazać, że w nowej fabryce TSMC będzie produkowany procesor dla Apple ale nie dla urządzeń mobilnych. Nowe układy komputerowe mają bazować na architekturze procesorów stworzonych w projekcie Kalamata. Procesory mają występować w trzech różnych wersjach, a ich pierwowzorem będzie układ A14.
Użycie podobnej architektury w procesorach dla telefonów i komputerów może oznaczać, że plotki mówiące o przekształceniu się iPadów w komputery są prawdziwe. Apple już dziś w swoich reklamach promuje nowego iPada Pro hasłem „Twój następny komputer nie musi być komputerem”. Trwa zatem oswajanie nas z myślą, że faktycznie komputery mogą zniknąć, a na ich miejsce pojawi się hybryda łącząca moc zwykłych komputerów oraz wygląd tabletu. Co z przenoszeniem aplikacji na nowy system operacyjny? Przypomnę tylko, że w 2005 Apple zastąpiło procesory PowerPC jednostkami Intela co wiązało się z przepisaniem całego systemu. Zmiana ta odbyła się bardzo płynnie. Nie jest zatem problemem”ogranie” takiej zmiany.
Dziś powołuję się na Bloomberga i ciekaw jestem czy ich źródła tym razem nie zawiodą. Ten sam serwis podawał w 2018 roku, że Apple wprowadzi komputery ze swoim układem w 2020 roku. Ufam, że tym razem Apple stanie na wysokości zadania i postawione przed sobą wyzwanie uda się sfinalizować. Rok 2021 może okazać się jednym z najbardziej przełomowych dla użytkowników sprzętu Apple. Połączenie urządzeń mobilnych i komputera jest coraz bliższe. Pytanie tylko, czy w Cupertino mają pomysł na to aby przekonać do niego wszystkich sceptyków hasła „iPad Only – Tylko iPad”.
Zdjęcie nagłówka – iFixit.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.