^
TSMC procesor CPU chip krzem

Apple zwiększa zamówienia na chipy 5 nm z TSMC

Jaromir Kopp

14 kwietnia 2020

Wygląda na to, że w Cupertino mocno wierzą w sukces nadchodzących iPhone’ów 12. Apple bez skrupułów przejął moce produkcyjne zwolnione przez firmy, którym wiedzie się gorzej.

Huawei zwalnia, ale TSMC się nie martwi

Jak podaje Patently Apple, powołując się na źródła tajwańskie, TSMC zredukował produkcję wafli krzemowych w technologii 5 nm, dla Huawei z powodu znacznego spowolnienia sprzedaży. Jednak cała zwolniona moc produkcyjna została przejęta przez Apple. To nie koniec, Apple poprosił TSMC o zwiększenie wydajności produkcji wafli krzemowych 5 nm w czwartym kwartale o dodatkowe 10 000 szt.

Równolegle z waflami 5 nm będą produkowane 7 nm, które są nadal wykorzystywane m.in. układach A13 i A12.

Jednak pandemia również dotknęła TSMC. Z powodu ograniczeń związanych z kwarantanną, firma zmuszona jest spowolnić prace nad technologią 3 nm, aby część z linii wykorzystać dla uruchamianej w 2 kwartale pełnej produkcji 5 nm.

O tym, jak praktyczne korzyści wynikają z zastosowania technologii 5 nm w procesorach A14, dowiemy się raczej dopiero jesienią. Oczywiście procesory będą szybsze, bardziej energooszczędna, ale tajemnicą pozostaje, na co Apple przeznaczył dodatkowe „tranzystory”, które można upchnąć w układzie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy