^
HomePod i Apple TV ikony

HomePod ma teraz więcej wspólnego z Apple TV, nie ważne, czy mały, czy duży

Jaromir Kopp

14 kwietnia 2020

Pogłoski o planowanej na ten rok premierze mniejszej wersji HomePoda nie są jedyną ciekawostką go dotyczącą. Okazuje się, że Apple zmienił dość radykalnie system w głośniku. Dlaczego jest to dobra wiadomość, dla użytkowników Apple TV HD (4-gen.) zaraz wyjaśnię.

Procesor A8 i problemy z nim związane

Właśnie takie CPU Apple użyło w HomePodzie, którego premiera miała miejsce na początku 2018 roku. Taki sam, choć taktowany szybszym zegarem procesor, napędza Apple TV HD oraz iPady Air 2 i mini 4. Niestety już możemy być pewni, że wspomniane iPady nie otrzymają aktualizacji do iPadOS 14. iOS 14 i iPadOS 14 nie będzie mógł pracować na procesorach A8.

Do tej pory HomePodOS bazował na iOS. Był po prostu jego odpowiednio okrojoną i wzbogaconą o dodatkowe funkcje audio wersją. Jednak 9to5mac dokonało odkrycia, że HomePodOS od wersji 13.4 bazuje nie na iOS, ale na tvOS. Oczywiście oba systemy wywodzą się z OS X i mają zdecydowanie więcej elementów wspólnych niż różnic, to są przeznaczone na inne rodzaje urządzeń. iOS wymyślono i przystosowano do zastosowań mobilnych, gdzie możliwości oszczędzania baterii są bardzo istotne i spore części systemu się tym zajmują. W tvOS nie trzeba aż tak oszczędzać. Również HomePod, tak jak i Apple TV jest zasilany z sieci i choć w dobie ekologii, nie powinien zbyt szaleć z apetytem, to nie musi stosować się, tak bardzo do energetycznej diety.

Jednak istotniejsze może być właśnie pożegnanie z obsługą A8 w iOS 14. I tu pojawia się trochę dobrych wiadomości, dla użytkowników Apple TV HD. Wygląda na to, że jeszcze przynajmniej w tym roku, nie stracą one wsparcia w nadchodzących systemach. To ważne, zwłaszcza dla tych, którzy, jak ja w Apple TV widzą więcej HomeKita niż TV. Apple TV HD jest bardzo dobrym centrum akcesoriów, które zarządza automatyką domową i monitoringiem w HomeKit.

Przy okazji warto przypomnieć, że w kodzie nowych systemów 9to5mac odnalazł również informacje, które potwierdził w swoich dobrze poinformowanych źródłach, że nowy model Apple TV będzie bazować na najnowszych procesorach A14 i może mieć nawet 6 GB RAM. To zapewni moc potrzebną do konkurowania z konsolami do gier i przypieczętuje sukces Apple Arcade.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. sukces

    „przypieczętuje sukces Apple Arcade”
    A czy autor ma jakieś dane odnośnie dotychczasowych statystyk (sukcesów) Apple Arcade?

  2. Paweł Nyczaj

    Moim zdaniem szkoda, że Apple nie wprowadził na rynek urządzenia, które byłoby HomePodem (najlepiej w formie soundbara) i Apple TV w jednym. Wtedy dostalibyśmy 2 w 1. Może jest szansa na taki sprzęt Apple w niedalekiej przyszłości