^
Apple Music Muzyka ikona macOS

Apple Music wypłaci zaliczkę na tantiemy dla niezależnych wytwórni

Jaromir Kopp

9 kwietnia 2020

Są branże, które w czasach epidemii radzą sobie bardzo dobrze, jednak jest ich naprawdę niewiele. Większość ponosi mniejsze, większe lub wręcz ogromne straty związane z przerwą czy ograniczeniem działalności. Podobnie jest i w branżach artystycznych w tym muzycznej.

Apple zatroszczy się o wypłaty dla muzyków z niezależnych wytwórni. Ma na to 50 milionów dolarów.

Obecna sytuacja dotknęła również mocno rynek muzyczny, zwłaszcza oparty na wydarzeniach (koncerty itp.). Jenak wpłynęła również na biznes związany z usługami dla muzyków. Dostęp do studiów nagraniowych jest utrudniony, daty wydania nadchodzących albumów są przekładane. Co więcej, choć wydaje się to dziwne, to dochody ze strumieniowania muzyki też są mniejsze. Być może ze względu na częstsze przebywanie w domu i brak możliwości słuchania muzyki wg własnych gustów. Mniej słuchamy też podczas dojazdów do pracy, czy uprawiania aktywności na zewnątrz.

Oto jaką propozycję wystosowało Apple Music dla niezależnych wytwórni:

To są trudne czasy dla przemysłu muzycznego na całym świecie. Środki do życia są zagrożone, a wiele źródeł dochodu, na których opiera się nasz przemysł, znika z dnia na dzień. Apple ma głęboką, kilkudziesięcioletnią historię związaną z muzyką, a my jesteśmy dumni z bliskiej współpracy z najlepszymi wytwórniami i artystami na świecie. Chcemy pomagać.

Dziś Apple Music ogłasza utworzenie funduszu o wartości ponad 50 milionów dolarów, dostępnego w formie zaliczek na poczet przyszłych opłat licencyjnych dla niezależnych wytwórni, aby pomóc im w opłacaniu artystów i utrzymaniu działalności.

Zaliczki na poczet opłat licencyjnych będą oferowane niezależnym wytwórniom, które zawarły bezpośrednią umowę dystrybucyjną z Apple Music i osiągnęły minimalny kwartalny próg przychodów Apple Music wynoszący 10 000 USD. Wysokość każdej zaliczki będzie ustalana na podstawie dotychczasowych dochodów wytwórni i będzie podlegała zwrotowi od przyszłych dochodów wytwórni. Oferta ta została przygotowana w dobrej wierze, że wytwórnie będą przekazywać środki artystom i wytwórniom w zależności od ich potrzeb finansowych.

Aby otrzymać zaliczkę, należy zaakceptować umowę Royalty Advance i mieć podpisaną aktualną umowę dystrybucyjną Apple Music przed 8 maja 2020 roku, o godzinie 23:59 PDT.

Przypomnę, że Apple zaangażowało się również mocno w akcje „One World: Together at Home”, którą wspiera finansowo i technologicznie.

Źródło: Rolling Stone 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy