^
iWork ikony

iWork dostosowany do nowości z 13.4 i 10.15.4

Jaromir Kopp

1 kwietnia 2020

Zgodnie z zapowiedziami, Apple dostosowało swój pakiet iWork, czyli Keynote, Pages i Numbers do nowości zaprezentowanych w systemach iOS 13.4 iPadOS 13.4 i macOS 10.15.4. I trochę się tego nazbierało, bo są też dodatki niezwiązane z systemami.

Lepsza obsługa gładzika i myszy, dzielenie folderów

To jak się domyślacie najważniejszą nowością dla użytkowników iPadOS, jest właśnie poprawiona obsługa gładzika i myszy. Polega ona między innymi na odpowiedniej zmianie wyglądu wskaźnika np. podczas manipulacji obiektami oraz lepszej obsłudze prawego przycisku (kliku dwoma palcami).

Inną nowością bezpośrednio związaną ze zaktualizowanymi systemami jest obsługa współdzielonych folderów. Dodanie pliku z dowolnej aplikacji iWork do takiego folderu, automatycznie uruchamia współpracę nad edycją dokumentu pomiędzy osobami mającymi dostęp do folderu. To spore ułatwienie. Jeżeli chodzi o pracę grupową, to nie koniec nowości. Teraz można udostępniony dokument edytować, nawet nie mając dostępu do sieci. Zmiany zostaną wysłane i zaktualizowane, gdy będzie taka możliwość.

Wiele innych nowości

  • Dodano nowe szablony dokumentów.
  • Akapity można rozpoczynać ozdobnym inicjałem.
  • Kolory, gradienty lub obrazki jako tło dowolnego dokumentu.
  • Zaznaczanie wielu obiektów gestem dotknięcia i przeciągnięcia (iOS/iPadOS), podobnie jak zaznaczanie z klawiszem Shift, które też działa na iOS/iPadOS z podłączoną klawiaturą.
  • Nowa wybieraczka szablonów dokumentów z ostatnio używanymi.
  • Drukowanie (eksport) do pdf z dołączonymi komentarzami.
  • W Numbers można używać większej ilości kolumn i wierszy.

Więcej o nowościach możecie przeczytać w opisach aktualizacji, której znajdziecie w App Store dla iOS/iPadOS i macOS.

Aplikacje pakietu iWork dostępne są do pobrania bez opłat w App Store.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy