Kategorie Aktualności

Mac Pro i Pro Display XDR w szczegółach, Apple udostępnia dokumentację

Zakup komputera, który ma zapracować na wydane na niego grube tysiące, nie jest łatwą decyzją. Na szczęście Apple udostępnił szczegółowe dokumentacje techniczne dla Mac Pro i Pro Display XDR. Nawet jeżeli nie myśli się o jego zakupie, warto je przejrzeć.

Złącza, konfiguracje, magistrale i możliwości rozbudowy

Dokumentacja opublikowana w pliku PDF zdradza znacznie więcej szczegółów o budowie Mac Pro niż dane ze strony WWW. Nie chodzi u jedynie o wejścia i wyjścia, ale przede wszystkim o wewnętrzne połączenia i magistrale obsługujące poszczególne elementy systemu oraz możliwości rozbudowy.

Dowiadujemy się, jak działa i po co został wymyślony przez Apple moduł MPX. Okazuje się, że choć powstał dla kart graficznych, aby zapewnić im odpowiednią ilość energii i chłodzenia oraz spiąć je z wyjściami Thunderbolt, to już pojawiły się na rynku inne rozwiązania. Jednym z nich jest wymieniany w dokumentacji moduł ultraszybkiej pamięci masowej Promise Pegasus R4i MPX zapewniający do 32 TB pojemności z różnymi wariantami RAID.

Wymieniono różne konfiguracje kart graficznych i ich sposób połączenia z resztą systemu oraz współpracy z komponentami komputera. Dodatkowo opisano wyjścia wewnątrz komputera: zasilanie, USB-A, SATA i inne ważne dla rozbudowy Mac Pro, podając przykłady urządzeń, które można z tymi złączami używać.

Spory fragment dokumentacji dotyczy karty „dopalacza” Afterburner. Obecnie jest wspierana przez Final Cit Pro X oraz DaVinci Resolve, a prace nad adaptacją w kolejnych ważnych aplikacjach trwają.

Dodatkowo podano przykłady rozsądnych zestawów Mac Pro zależnie od zastosowani wraz z uzasadnieniem i wyniki testów różnych konfiguracji.

Trochę mniej, ale również ciekawych informacji znalazło się w dokumencie o Pro Display XDR. Dowiadujemy się z niego o konstrukcji monitora, zastosowanych systemach kontroli obrazu oraz o profilach barwnych, które może emulować.

Pdf o Mac Pro 

Pdf o Pro Display XDR 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.