^
Mac Pro dokumentacja

Mac Pro i Pro Display XDR w szczegółach, Apple udostępnia dokumentację

Jaromir Kopp

25 lutego 2020

Zakup komputera, który ma zapracować na wydane na niego grube tysiące, nie jest łatwą decyzją. Na szczęście Apple udostępnił szczegółowe dokumentacje techniczne dla Mac Pro i Pro Display XDR. Nawet jeżeli nie myśli się o jego zakupie, warto je przejrzeć.

Złącza, konfiguracje, magistrale i możliwości rozbudowy

Dokumentacja opublikowana w pliku PDF zdradza znacznie więcej szczegółów o budowie Mac Pro niż dane ze strony WWW. Nie chodzi u jedynie o wejścia i wyjścia, ale przede wszystkim o wewnętrzne połączenia i magistrale obsługujące poszczególne elementy systemu oraz możliwości rozbudowy.

Dowiadujemy się, jak działa i po co został wymyślony przez Apple moduł MPX. Okazuje się, że choć powstał dla kart graficznych, aby zapewnić im odpowiednią ilość energii i chłodzenia oraz spiąć je z wyjściami Thunderbolt, to już pojawiły się na rynku inne rozwiązania. Jednym z nich jest wymieniany w dokumentacji moduł ultraszybkiej pamięci masowej Promise Pegasus R4i MPX zapewniający do 32 TB pojemności z różnymi wariantami RAID.

Wymieniono różne konfiguracje kart graficznych i ich sposób połączenia z resztą systemu oraz współpracy z komponentami komputera. Dodatkowo opisano wyjścia wewnątrz komputera: zasilanie, USB-A, SATA i inne ważne dla rozbudowy Mac Pro, podając przykłady urządzeń, które można z tymi złączami używać.

Spory fragment dokumentacji dotyczy karty „dopalacza” Afterburner. Obecnie jest wspierana przez Final Cit Pro X oraz DaVinci Resolve, a prace nad adaptacją w kolejnych ważnych aplikacjach trwają.

Dodatkowo podano przykłady rozsądnych zestawów Mac Pro zależnie od zastosowani wraz z uzasadnieniem i wyniki testów różnych konfiguracji.

Trochę mniej, ale również ciekawych informacji znalazło się w dokumencie o Pro Display XDR. Dowiadujemy się z niego o konstrukcji monitora, zastosowanych systemach kontroli obrazu oraz o profilach barwnych, które może emulować.

Pdf o Mac Pro 

Pdf o Pro Display XDR 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy