^
Linksys Velop Mash HomeKit

HomeKit w routerach Linksys w ciągu kilku dni

Jaromir Kopp

14 lutego 2020

O tym, że aktualizacja oprogramowania w systemie Velop Mesh Linksysa oferująca integrację z HomeKit nadciąga, już wiedzieliśmy. Teraz jednak firma oficjalnie doprecyzowała termin jej udostępnienia.

Tylko modele trzyzakresowe

Nową funkcję otrzymają routery, a w zasadzie systemy mesh Linksysa, które pracują w trzech zakresach (Velop, Tri-Band). Chodzi dokładnie o jedną linię produktową, która w ofercie różni się ilością modułów będących w zestawie oraz kolorem.

Aktualizację otrzymają:

 • A03
 • WHW0301
 • WHW0301B
 • WHW0302
 • WHW0302B
 • WHW0303
 • WHW0303B

Linksys przygotował specjalną stronę, która zapowiada i wprowadza w nowe funkcje: Lock down your smart home devices with Velop and the Apple Home app.

Na stornie znajduje się też krótki opis, w jaki sposób Linksys chroni akcesoria smart home zgodne z HomeKit:

Gdy system Velop jest połączony z aplikacją Apple Home, może on monitorować akcesoria HomeKit i zapobiegać ich komunikacji w sposób, który może być szkodliwy w przypadku wystąpienia zagrożenia zewnętrznego z Internetu. Może to uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusów i złośliwego oprogramowania lub przesyłanie danych do niewłaściwych miejsc.

W ciągu najbliższych kilku dni wprowadzimy aktualizację oprogramowania sprzętowego do Twojego systemu Velop. Gdy system zostanie zaktualizowany, następnym razem, gdy otworzysz aplikację Linksys, zaprosi Cię ona do połączenia z Apple Home. Wszystkie Twoje węzły Velop muszą być trójzakresowe, aby ta integracja działała.

O tym, jak ważna jest izolacja urządzeń smart home od potencjalnych zagrożeń, chyba nie trzeba już powtarzać. Wystarczy przypomnieć jeden z niedawno ujawnionych problemów protokołu ZigBee i urządzeń z niego korzystających jak Philips Hue. Pamiętajcie też, aby nie włączać zgodności z innymi systemami smart home w waszych urządzeniach bez kategorycznej potrzeby. Google Home, Alexa, czy inne „zabawki” nie są tak przemyślane i dobrze zabezpieczane jak HomeKit. Apple wymaga przy certyfikacji, aby akcesoria HomeKit mogły poprawnie pracować bez dostępu do internetu i łączności z innymi niż centra akcesoriów oraz kontrolery (iPhone’y, iPady), urządzeniami w sieci lokalnej.

Przy okazji przypomnę, że HomeKit był najczęściej wybieranym standardem automatyki domowej w 2019 roku w… Polsce!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

  • Jaromir Kopp

   Tu nic, bo ma zerowy związek z artykułem.

 1. RaV

  Takie rozwiązanie jest dobre dla przeciętnego użytkownika bez odpowiedniej wiedzy o sieci i bezpieczeństwie czyli dla zdecydowanej większości. Jak ktoś ma jednak trochę czasu i wiedzy to wystarczy porządny ruter bez integracji z Apple HomeKit, osobny VLAN dla urządzeń IoT, trochę pracy przy ustawieniach routingu.

  • Jaromir Kopp

   Dokładnie. Też wolę swojego Vogora 2920 samodzielnie konfigurować.

 2. lukczu

  Jednak będzie opóźnienie.