^
HomeKit

HomeKit najczęściej wybieranym systemem smart home w… Polsce!

Jaromir Kopp

14 lutego 2020

Według raportu Oferteo popularność rozwiązań smart home w Polsce stale rośnie. W 2019 roku zdecydowała się na nie już co trzecia osoba budująca dom. To o 9% więcej niż w 2018 roku. Najczęściej inwestorzy decydowali się na inteligentny alarm, sterowanie ogrzewaniem oraz czujniki tlenku węgla.

Nadal połowa inwestorów nie chce „smart” w domu

Jednak w zeszłym roku niemal 1/3 (32%) inwestorów zdecydowało się na jakieś warianty automatyki domowej. To o 9% więcej niż rok temu. Co piąty (18%) niestety nie wiedział o takich możliwościach, a połowa z badanych, choć wiedziała, to nie wybrała żadnego z urządzeń smart home.

Czy zdecydowali się Państwo na skorzystanie z rozwiązań inteligentnego domu

Mniej więcej po 1/3 z niezainteresowanych automatyką, twierdzi, że jest ona zbyt droga lub jest zbędna. 21% uważa, że jej użycie jest zbyt skomplikowane lub nie zna się na tych rozwiązaniach wystarczająco.

Dlaczego nie zdecydowali się Państwo na takie rozwiązania

Apple HomeKit najpopularniejszy

Tego nawet taki fan HomeKit jak ja się nie spodziewał. Wśród systemów integrujących smart urządzenia, HomeKit wybrała największa liczba inwestorów (25%)! To ogromny skok, bo aż z piątej pozycji, którą system Apple zajmował w 2018 roku. Na kolejnych miejscach znalazł się Google Home (15%), Samsung SmartThings (9%) oraz system Fibaro (8%). Jak widać, w Polsce rozwiązania Amazona praktycznie nie istnieją. Trzydzieści procent badanych korzystała z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń.

Niestety znaczna część spośród osób korzystających na co dzień z urządzeń smart home w swoich domach nie jest do końca świadoma, jakiego konkretnie systemu używa. Badania pokazują, że mimo iż rozwiązania inteligentnego domu z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, to wcale nie stajemy się bardziej świadomi w kwestii systemów, jakich używamy. Jednak cieszy częste wybieranie czujników m.in „niewidzialnego zabójcy” popularnie zwanego „czadem”, czyli tanku węgla.

Na jakie urządzenia się Państwo zdecydowali

Metodologia badania: Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy 660 zapytań ofertowych złożonych w 2019 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów.

Informacje zamieszczamy dzięki uprzejmości SAROTA PR.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. jaktosierobi

  Nie ma to jak zrobić badanie z góry postawioną tezą, aby pasowało do portfolio naszych rozwiązań. Później trzeba tylko znaleźć stronkę(stronki) która rozrzuca to po czytelnikach piejąc z zachwytu. I gra gitara 😉

  • Jaromir Kopp

   Bzdura. Firma, która wykonywała badanie wcale nie jest nastawiona na HomeKit. Te wyniki były nawet dla nich dość niewygodne. Po prostu ci, którzy wybierają system świadomie, wiedzą już, że nie ma nic bezpieczniejszego niż HomeKik i że na automatyce domowej lepiej nie oszczędzać.

 2. Janek

  Bardzo ciekawa informacja. Do tej pory nie wchodziłem w ten temat, ale w zasadzie koło wakacji będę chciał wybrać rozwiązanie.
  Na Podkaście z Pana udziałem słuchałem o rozwiązaniach Legrand, oni opierają się na HomeKit?

  • Jaromir Kopp

   Tak. Przejęli Netatmo i z ich pomocą wprowadzili zgodność z HomeKit. Jednak zaletą HomeKit jest to, że nie ma konieczności trzymania się tylko jednego dostawcy – jeden nigdy nie zapewni pełnej oferty.

   • Janek

    dzięki za info, w takim razie muszę doczytać z czym to się je, bo omijałem ten temat gdy nie był mi potrzebny 🙂

 3. Czonek

  tylko do HomeKita nie bierzcie głowić Heat Controller Fibaro, to jakaś katastrofa, produkt bezużyteczny, niedopracowany, niestabilny, awaryjny a firma zdaje się nie ma pomysłu i woli aby to naprawić. Skala problemu jest tak duża (wystarczy prześledzić fora), że samo Apple wycofało te głowice ze swojego sklepu. Proponuję redakcji zainteresować się tematem współpracy tych głowic z systemem HomeKit. Sam wtopiłem kasę i zostałem na lodzie.