^
Apple Edge Cache

Będzie szybciej? Apple chce u dostawców internetu magazynować treści

Jaromir Kopp

16 lutego 2020

Apple zarządza i dostarcza ogromne ilości treści cyfrowych. Kiedyś były to głównie aplikacje, muzyka, filmy i aktualizacje systemów. Teraz dochodzi strumieniowanie na żywo i znacznie większa ilość danych użytkowników w iCloud. To coraz większe obciążenie.

Szybko. Szybciej. Najszybciej.

Twoi klienci zasługują na najlepsze możliwe dostarczanie im treści. Apple Edge Cache (AEC) to przygotowany przez Apple i zarządzany przez niego sprzęt do wdrażania w sieciach partnerów ISP w celu dostarczania określonych treści Apple bezpośrednio do naszych wspólnych klientów.

Tak Apple zachwala nowy program instalacji u wybranych ISP (dostawców internetu) systemów do magazynowania treści. Dzięki takim magazynom raz przez kogoś pobrana treść z odległego serwera Apple może być innym użytkownikom korzystającym z tej samej infrastruktury ISP, dostarczona znacznie szybciej. Apple utrzymuje podobne „magazyny” treści u swoich dystrybutorów danych, ale są one bardziej scentralizowane.

Tylko na zaproszenia, wymagania są wysokie

Apple poszukuje ISP, którzy głównie obsługują klientów indywidualnych, a transfer treści Apple w szczycie przekracza 25 Gb/s. Apple Edge Cache (AEC) musi mieć możliwość połączenia do infrastruktury operatora za pomocą łącza 100 GE lub wielu łączy 10 GE (100 lub 10-gigabitethernet). Wpisy w bazie PeeringDB dostawcy muszą być precyzyjne i aktualne.

Przypomina mi się wykres obciążenia łącza brzegowego jednego z najważniejszych dystrybutorów treści Apple w Polsce w dniu premiery iOS 7. Dokładnie o 19.00 transfer skoczył z 30% możliwości łącza do 100% i wysycił wszystko. Oznacza to, że AEC miałyby, co magazynować i dystrybuować odciążając większych centralnych dostawców.

ISP spełniający wymagania mogą się zgłaszać do programu przez stronę Apple Edge Cache. Do wybranych Apple wystosuje zaproszenia.

Apple podaje informację o „naborze” do programu Apple Edge Cache, również w swoim wpisie o numerze ASN 714 w bazie PeeringDB. Można by rzec: „714 wzywa pomocy”.

Ty też możesz mieć własne Apple Edge Cache!

Tak, jeżeli w firmie lub domu masz wiele urządzeń Apple, to na komputerze najlepiej stacjonarnym z większym dyskiem, możesz włączyć Magazyn zawartości. Pozwoli on na znaczne przyspieszenie pobierania aktualizacji systemów, aplikacji, a nawet treści iCloud własnych i udostępnianych. To wszystko w obrębie domowej lub firmowej sieci lokalnej.

Magazyn zawartości w macOS

Aby włączyć magazyn, uruchom Preferencje systemowe, wejdź w zakładkę Udostępnianie i tam po lewej zaznacz Magazyn zawartości. W opcjach zaawansowanych można ograniczyć wielkość magazynu oraz zdecydować kto może z niego korzystać.

Ciekawe czy nasi operatorzy i dostawcy ISP zaczną się masowo zgłaszać do programu Apple Edge Cache. Mam nadzieję, że tak.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. dawid

    przydałaby się taka funkcjonalność na routerach domowych lub na airportach w chacie 🙂