^
Pentagon

Przejęty przez Apple Xnor.ai pracował dla Pentagonu

Jaromir Kopp

30 stycznia 2020

O przejętej przy Apple firmie Xnor.ai pisałem już i pewnie jeszcze będę pisał nie raz. Technologie AI opracowane przez tę firmę mogą mieć niebawem bardzo istotny wpływ na możliwości urządzeń i sprzętu Apple. Jak widać, potencjał Xnor.ai dostrzeżono również w kręgach rządowych.

Xnor.ai pracował nad projektem Maven dla Pentagonu

Razem z startupem Clarifai, Xnor rozwijał od 2017 roku technologię, która pozwala na autonomiczną analizę danych przez drony i inne systemy wojskowe lub wywiadowcze. Jednak tuż po przejęciu, Xnor wycofał się z kontraktów z agencjami rządowymi.

W przeciwieństwie do wielu innych firm, które przystają na specjalne warunki współpracy z agendami rządowymi, Apple traktuje je jak innych partnerów biznesowych. Wyjątkiem było przejęcie w 2008 roku PA Semi. Firma uzyskała zgodę na dalsze czasowe dostawy swoich procesorów dla producentów sprzętu wojskowego. Przypomnę, że PA Semi produkowała bardzo energooszczędne układy na bazie m.in. architektury PowerPC.

Xnor.ai opracowała systemy zdolne do analizy danych w tym obrazu za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, które zadowalają się znikomymi zasobami sprzętowymi i zużywają bardzo niewiele energii. Jak już pisałem, jest to wyjątkowo ważne dla Apple, które chce, aby przetwarzanie danych np. rozpoznawanie postaci, czy obiektów na zdjęciach lub analiza mowy, odbywały się bez konieczności przesyłania ich poza urządzenie, co się dzieje w zdecydowanej większości innych systemów. Jak widać, te możliwości doceniono również w Pentagonie.

Na koniec lekko naciągana, ale atrakcyjna analogia. Na bazie PA Semi, która też „pracowała dla rządu” powstały wyjątkowe procesory A. Jest bardzo prawdopodobne, że przejęcie Xnor również będzie bardzo istotne dla Apple, a przede wszystkim dla nas – użytkowników.

Źródło: Apple Insider

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz