^
Statista 1000$ za akcje Apple

Gdybym ja to wiedział, czyli rozterki potencjalnego inwestora

Jaromir Kopp

30 stycznia 2020

Po przedwczorajszym podsumowaniu wyników finansowych za świąteczny kwartał 2019 kurs akcji Apple i wyceniana nimi wartość firmy przebiły kolejne bariery. Z tej okazji Statista pozwoliła sobie na wizualizację „co by było, gdyby”.

Gdybym miał 1000$ i sprawną magiczną kulę

To być może byłbym obecnie bogatszy niż Forest Gump, którego znajomy zainwestował wspólne pieniądze w „[…] jakąś firmę owocową”. Niestety nie miałem ani 1000$, ani wiedzy, ani nawet możliwości, aby w odpowiednim momencie zakupić akcje Apple. Jednak gdybym miał, to inwestując 1000$ w dniu:

  • Powrotu Jobsa na stanowisko CEO Apple (16 września 1997), miałbym teraz 440 584 dolary.
  • Premiery pierwszego iPoda (23 października 2001), miałbym obecnie 265 796 dolarów.
  • Prezentacji pierwszego iPhone’a (9 stycznia 2007), miałbym już 26 103 dolary.

No ale niestety inwestor i wróżbita ze mnie marny.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że tak potężna obecnie firma, w połowie lat 90 XX w. stała na krawędzi bankructwa, przynosząc kwartalnie setki milionów dolarów strat i rozpaczliwie szukając następcy MacOS (System 8), bo jego możliwości były już wyczerpane.

Po wczorajszym zamknięciu notowań wartość akcji Apple wyniosła 1,422 biliona dolarów. Taki potentat z końca XX w. jak IBM został wyceniony wczoraj na niecałe 122 miliarda dolarów. Dell, którego szef radził zarządowi Apple kiedyś „zamknijcie firmę, sprzedajcie majątek i uzyskane tak środki oddajcie akcjonariuszom”, teraz jest wart 36 miliardów.

Źródło: Statista 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy