^
Xnor.ai

Po co Apple kupił Xnor.ai i dlaczego to ważny zakup

Jaromir Kopp

17 stycznia 2020

Apple jest liderem AI (sztucznej inteligencji) w „popularnych” urządzeniach. Żadna inna firma robiąca sprzęt konsumencki nie może się pochwalić takim sprzętem i oprogramowaniem, które jest używane przez setki milionów ludzi i które działa wewnątrz urządzenia, w tym przypadku smartfona. Jednak może być jeszcze lepiej.

Xnor.ai sztuczna inteligencja na baterii

Jest wiele firm zajmujących się rozwojem technologii AI. Jednak niewiele z nich zajmuje się rozwiązaniami, które do pracy wymagają niewiele energii. Taką drogą poszła właśnie Xnor, a jej slogan reklamowy brzmi: „Transform your business with on-device AI” (Przekształć swój biznes za pomocą wbudowanej sztucznej inteligencji).

Rozwiązania firmy, którą wg wielu doniesień Apple przejęło za około 200 milionów dolarów, cechuje niskie zużycie energii oraz to, że cały proces odbywa się wewnątrz układu (urządzenia), bez konieczności wsparcia infrastrukturą serwerową. Jak się domyślacie, to jest też „konik” Apple. Wszystko, co tylko możliwe chce wykonywać wewnątrz urządzenia, bez transmisji, bez udostępniania danych na zewnątrz.

Xnor może się pochwalić układem, który potrafi działać miesiące, a nawet lata na niewielkiej baterii lub zasilany solarnie. Poza projektowaniem układów firma udostępnia, a w zasadzie udostępniała swoje rozwiązania programowe np. do rozpoznawania postaci.

O tym, że Apple chce zawładnąć tą technologią na wyłączność, świadczy zerwanie umowy pomiędzy Xnor z firmą produkującą kamery Wyze. Ta ostatnia w grudniu powiadomiła klientów, że ich urządzenia „czasowo” utracą zdolność do rozpoznawania postaci. Oznacza to, jak już pisałem, że Apple nie chce, aby technologii Xnor używały inne firmy.

Apple radzi sobie bardzo dobrze z projektowaniem własnych rozwiązań sprzętowych i programowych w dziedzinie „wbudowanej” sztucznej inteligencji i nauczania maszynowego. Neural Engine, jednostka do operacji na macierzach, proste w użyciu API dla programistów, tego w zasadzie nie oferuje nikt inny w swoich smartfonach i urządzeniach przenośnych. Teraz dzięki Xnor, Apple może opracować jeszcze bardziej energooszczędne systemy AI służące m.in. do analizy zdjęć, dźwięków, ruchów itp.

Przypomnę, że te technologie AI przydają się również w innych urządzeniach. Np. Apple TV i HomePod obsługuje nową funkcję kamer w HomeKit Secure Wideo z rozpoznawaniem postaci, zwierząt i pojazdów.

Źródło: The Motley Fool , Xnor

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. tyu

    Siri jest najlepsza! Zadne tam bieda telefony z asystentami. Nie dziwię się że Apple jest AI