^
Kondensatory Murata

Ciężki los dostawców Apple, czyli miniaturyzacja dla 5G

Jaromir Kopp

6 grudnia 2019

Walka o modemy 5G w przyszłorocznych iPhone’ach, a pewnie i iPadach trwa. Niedawno szef Qualcomm obwieścił, że „dostarczenie modemów 5G dla iPhone’ów jest priorytetem naszej firmy i chcemy to zrobić tak najszybciej, jak to możliwe”. To jednak nie wszystko. Dla Apple powstaną specjalne kondensatory.

Kondensator: prosty, ale wyjątkowo ważny element

Kondensator jest bardzo starym, ale od dziesiątków lat niezastąpionym elementem w elektronice. W układach zajmujących się przetwarzaniem prądów zmiennych używanie kondensatorów to konieczność. Zresztą nie tylko tam. Jednak ich parametry są dość mocno skorelowane z fizyczną wielkością. Za pomocą różnych technologi można je miniaturyzować, ale nie jest to takie łatwe.

Wg Nikkei dostawca komponentów dyskretnych stosowanych m.in. przez Apple Murata Manufacturing zapowiedział, że wiosną przyszłego roku rozpoczyna masową produkcję wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych o 1/5 wielkości, przy zachowaniu wymaganych parametrów. Mają one mieć zastosowanie w smartfonach, aby zmniejszyć potrzebne miejsce dla modemów 5G w nich stosowanych. Nowa technologia wytwarzania pozwoli zmniejszyć wymiar tych elementów do 0,25 mm na 0,125 mm. Kondensatory z firmy Murata opanowały do tej pory 40% rynku.

Zaoszczędzone miejsce wcale nie musi zostać użyte do „pocieniania” następnych iPhone’ów, bo ten okres raczej mamy już za sobą. Technologia 5G może niestety wymagać silniejszego zasilania, więc należy spodziewać się większych baterii, które zajmą zwolnione przez kondensatory miejsce.

Kondensator się nie mieści?

Już w iPhone X, Apple potrafił zmusić producentów chipów to nietypowych ustępstw. Jak wiecie, większość układów scalonych ma formę symetryczną, na bazie prostokąta lub kwadratu. Jednak inżynierowie Apple nie mogli poradzić sobie z umieszczeniem dużego kondensatora na miniaturowej płytce iPhone’a X. Poprosili więc, aby jeden z układów zwolnił trochę przestrzeni, choć jego kształt stał się dość dziwaczny. Fragment zdjęcia poniżej pochodzi z iFixit.

Miejsce na kondensator
Kondensator to ten element z kropką w lewym górnym rogu (w towarzystwie mniejszych braci)

Oj, nie łatwo sprostać wymaganiom gigantów.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z Nikkei 


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Szanse na większe baterie w przyszłorocznych iPhone'ach rosną - […] do tych prawdopodobnych oszczędnościach na układzie ochronnym baterii doda się te, na kondensatorach już wcześniej opisywane, to bateria może…