^
Plex VOD

Plex uruchamia serwis z darmowymi filmami

Jaromir Kopp

6 grudnia 2019

Plex to znana platforma do zarządzania multimediami. Zazwyczaj służy do gromadzenia, katalogowania i oglądania filmów, muzyki, klipów czy podcastów. Posiada funkcje synchronizacji pomiędzy urządzeniami i udostępniania bibliotek. Jest dostępna na bardzo wiele platform i systemów (serwery i aplikacje klienckie) w tym na iOS, iPadOS, tvOS i web. Tym razem Plex znacznie zmienia profil działania i zaczyna dostarczać filmy na rządnie z własnej biblioteki.

Serwis VOD Plex startuje w 200 krajach

To, że jest usługą darmową to jeszcze nic nadzwyczajnego. Wiele serwisów VOD utrzymuje się z reklam. Nowością jest to, że serwis Plexa startuje jednocześnie niemal na całym świecie w tym w Polsce.

Reklamy będą się wyświetlać przed i w trakcie odtwarzania filmów, jednak firma obiecuje, że będzie ich o połowę mniej, niż podczas oglądania telewizji. Na razie w sprzedaży reklam Plex korzysta z pośredników, ale w przyszłości chce oferować czas reklamowy samodzielnie.

Na całym świecie, ale nie wszędzie to samo

Choć serwis wystartował globalnie, to już znalazłem różnice w ofercie. Nie doszukałem się wymienianych przez Techcrunch jako „hity” dostępne w USA filmów „Terminator”, „Rain Main” w aplikacji u nas.

Również osoby, które nie władają biegle angielskim, nie znajdą raczej nic dla siebie. Kilka filmów, które sprawdziłem, mają jedynie angielską ścieżkę językową i nie posiadają żadnych napisów. Być może z czasem to się zmieni, jednak teraz widać, że serwis wystartował szybko i bez większego przygotowania pod międzynarodowe potrzeby.

Plex na iOS i iPadOS


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. M.

    Zawsze mnie zastanawiało jakim cudem nadal spotyka się błędy ortograficzne skoro autokorekta automatycznie wychwytuje takie rzeczy. Wciąż tego nie pojmuję.