Kategorie Porady

Oznaczanie plików z macOS na iPhone i iPadzie… natychmiast

Choć używam komputerów Apple od 1991 roku, to wciąż potrafią moją niezbyt spostrzegawczą osobę zaskoczyć. Tak też stało się wczoraj, gdy usiłowałem wyjaśnić „dziwne zjawisko”, które zaniepokoiło mojego znajomego.

Zrzut ekranu z Maca pojawia się na iPhone

A było to tak… znajomy zaalarmował mnie, że gdy wykonuje zrzut ekranu na Macu Pro, to pojawia się on natychmiast na ekranie jego iPhone’a, nawet gdy ten jest zablokowany. Wystarczyło, że na komputerze kliknął miniaturkę zrzutu, a jego iPhone od razu wyświetlał wykonany na komputerze zrzut w trybie wykonywania oznaczeń.

Okazało się, że nie jest to nadprzyrodzone zjawisko, a funkcja szybkiego podglądu nazwana „Oznaczanie Continuity”. Jest ona też dostępna w innych sytuacjach niż tylko podczas wykonywania zrzutów ekranu, ale w nich najszybciej dostępna.

Oznaczanie zrzutów na ekranie dotykowym

Gdy wykonamy zrzut ekranu za pomocą skrótu (takiego samego odkąd pamiętam, czyli od 1991 roku) Command+Shift+3 lub 4 wystarczy kliknąć miniaturkę, która pojawia się w rogu ekranu. Następnie, gdy otworzy się podgląd, klikamy na belce okna ikonę z ekranem i rysikiem. Tam pojawią się urządzenia iOS/iPadOS podpięte do naszego konta iCloud. Po wybraniu niemal natychmiast możemy edytować zrzut na ekranie za pomocą adnotacji iOS/iPadOS.

Oznaczanie innych plików

Ta sama funkcja jest dostępna w szybkim podglądzie plików graficznych, a nawet pdf. Wystarczy kliknąć ikonę oznaczania, aby pojawiło się „Oznaczanie Continuity”.

W wielu sytuacjach znacznie wygodniej jest dodać uwagi lub modyfikacje za pomocą iPada i np. Apple Pencile. Nanoszone zmiany są od razu widoczne na ekranie komputera.

Uwaga: system zapamiętuje wybór i przy następnym zrzucie lub kliknięciu ikony adnotacji, podgląd w trybie oznaczania pojawia się natychmiast na wybranym wcześniej urządzeniu. Aby wyłączyć tę funkcję, należy „odznaczyć” urządzenie w szybkim podglądzie.

Interesujące, że funkcja nie jest dostępna a aplikacji Podgląd, a jedynie w szybkim podglądzie.

Mam nadzieję, że choć jest to funkcja macOS 10.15, czyli ma już kilka miesięcy, to znajdą się wśród Was osoby, które o niej jeszcze nie wiedziały.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.