^
Oznaczanie Continuity

Oznaczanie plików z macOS na iPhone i iPadzie… natychmiast

Jaromir Kopp

22 listopada 2019

Choć używam komputerów Apple od 1991 roku, to wciąż potrafią moją niezbyt spostrzegawczą osobę zaskoczyć. Tak też stało się wczoraj, gdy usiłowałem wyjaśnić „dziwne zjawisko”, które zaniepokoiło mojego znajomego.

Zrzut ekranu z Maca pojawia się na iPhone

A było to tak… znajomy zaalarmował mnie, że gdy wykonuje zrzut ekranu na Macu Pro, to pojawia się on natychmiast na ekranie jego iPhone’a, nawet gdy ten jest zablokowany. Wystarczyło, że na komputerze kliknął miniaturkę zrzutu, a jego iPhone od razu wyświetlał wykonany na komputerze zrzut w trybie wykonywania oznaczeń.

Okazało się, że nie jest to nadprzyrodzone zjawisko, a funkcja szybkiego podglądu nazwana „Oznaczanie Continuity”. Jest ona też dostępna w innych sytuacjach niż tylko podczas wykonywania zrzutów ekranu, ale w nich najszybciej dostępna.

Oznaczanie zrzutów na ekranie dotykowym

Gdy wykonamy zrzut ekranu za pomocą skrótu (takiego samego odkąd pamiętam, czyli od 1991 roku) Command+Shift+3 lub 4 wystarczy kliknąć miniaturkę, która pojawia się w rogu ekranu. Następnie, gdy otworzy się podgląd, klikamy na belce okna ikonę z ekranem i rysikiem. Tam pojawią się urządzenia iOS/iPadOS podpięte do naszego konta iCloud. Po wybraniu niemal natychmiast możemy edytować zrzut na ekranie za pomocą adnotacji iOS/iPadOS.

Oznaczanie Continuity wybór urządzenia

Oznaczanie innych plików

Ta sama funkcja jest dostępna w szybkim podglądzie plików graficznych, a nawet pdf. Wystarczy kliknąć ikonę oznaczania, aby pojawiło się „Oznaczanie Continuity”.

W wielu sytuacjach znacznie wygodniej jest dodać uwagi lub modyfikacje za pomocą iPada i np. Apple Pencile. Nanoszone zmiany są od razu widoczne na ekranie komputera.

Oznaczanie Continuity okona Oznaczania

Uwaga: system zapamiętuje wybór i przy następnym zrzucie lub kliknięciu ikony adnotacji, podgląd w trybie oznaczania pojawia się natychmiast na wybranym wcześniej urządzeniu. Aby wyłączyć tę funkcję, należy „odznaczyć” urządzenie w szybkim podglądzie.

Interesujące, że funkcja nie jest dostępna a aplikacji Podgląd, a jedynie w szybkim podglądzie.

Mam nadzieję, że choć jest to funkcja macOS 10.15, czyli ma już kilka miesięcy, to znajdą się wśród Was osoby, które o niej jeszcze nie wiedziały.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (11)
L

11 komentarzy

 1. Yahuto

  Hehhh …. tydzień temu o tym marzyłem :-))

  • Jaromir Kopp

   Komu?

 2. KOLeC78

  U mnie nie ma żadnej ikonki z rysikiem na szybkim podglądzie ani na zrzucie ekranu. Nigdzie też nie mam tej funkcji Continuity. Pasek edycji szybkiego podglądu (czyli spod Spacji) kończy się na ikonce Kadrowania (iOS 13.coś.tam wczoraj aktualizowałem iPhone taki SE oraz MacBook z ostatnią oficjalną macOS Catalina). Żadnej takiej funkcji nie znajduję…

   • KOLeC78

    Na prawdę nie mam nigdzie takiej ikonki na szybkim podglądzie, ani nigdzie nie znalazłem takiej funkcji o jakiej piszesz w tym tekście. Serio.

    • KOLeC78

     Sprawdziłem tek link do supportu Apple i zauważyłem, że opcja Wstaw z iPhone, iPad jest u mnie nieaktywna -„na szaro”. Pomimo, że spełniam wszystkie warunki, wymagania, ustawienia, logowania itd. Po prostu nie ma i już. A np. Continuity dla otwartych aplikacji na iPhonie działa na Macu (np. mail albo Kontakty pojawiają się z lewej w Docku), wspólny Schowek przy kopiowaniu tekstu też działa.

     • Jaromir Kopp

      To niestety nie mogę nic poradzić poza rozmową ze wspaciem Apple.

 3. KOLeC78

  Oj zbiera mi się coraz bardziej na taką rozmowę ze wsparciem Apple. Bo lista problemów po ostatnich aktualizacjach coraz dłuższa, zamiast się skracać. Ciągle napotykam na jakieś niedziałające elementy, których jeszcze nie naprawili, a mocno utrudniają „zdrowe” korzystanie z Maca.

  • Jaromir Kopp

   No to nie zwlakaj…

 4. Mariusz

  Dzięki Ci za to… Też o tym nie wiedziałem 😀 Przyda się bardzo – zwłaszcza do podpisywania dokumentów :D:D:D

 5. Mariusz

  PS. Zauważyłem jednak coś dziwnego. Funkcja przeniesienia na ekran innego urządzenia pojawia się na nowo zrobionych zrzutach ekranu, ale po otwarciu PDF czy już istniejącego zrzutu nie mam jej… Dziwne…