^
SuperDuper!

SuperDuper! już niemal gotowy dla macOS 10.15 Catalina

Jaromir Kopp

21 października 2019

Apple wbudowało w macOS wiele narzędzi do ratowania użytkownika z opresji. Szwankujący system możemy przeinstalować bez utraty danych, możemy najważniejsze pliki odzyskać iCloud, ale przede wszystkim odtworzyć całą zawartość dysku lub wybrane elementy z kopii Time Machine. Oczywiście te narzędzia działają pod warunkiem, że się ich używa.

Time Machine dobre prawie na wszystko

System archiwizacji danych wprowadzony już w Mac OS X 10.5 (dwanaście lat temu) uratował mnie wiele razy podczas awarii całych dysków, gdy przywracałem system z kopii na nowym, czy gdy musiałem wrócić do starszych wersji plików, gdy mój tok kodowania zapędził mnie w ślepą uliczkę.

Jednak Time Machine ma dwie wady:

  • Odtworzenie danych jest dość czasochłonne (często wiele, nawet kilkanacie godzin).
  • Nie tworzy kopii bootowalnych.

SuperDuper! nie ma tych wad

Program SuperDuper! jest bardzo podobny w działaniu do Carbon Copy Clonera. Tworzy on kopię dysku systemowego na innym, ale w sposób, który pozwala na uruchomienie komputera z kopii bez konieczności jej odtwarzania. Wystarczy, że dysk z kopią będzie podpięty do komputera przez Thunderbolt, USB, czy FireWire lub będzie to drugi dysk w środku (lub osobna partycja), aby podczas restartu z klawiszem Opcja wybrać go jako dysk startowy.

SuperDuper! nie pozwala na powrót do wcześniejszych wersji plików. Nie jest to narzędzie archiwizujące jak Time Machine. Jednak dzięki kopii uruchamiającej się, po ew. awarii możemy przystąpić niemal natychmiast do dalszej pracy. Oczywiście pod warunkiem, że kopie na dysku zapasowym robimy systematycznie.

Zaletą jest też sam czas kopiowania. Cały dysk z SSD na SSD kopiuje się około 1-2 godzin. Następne kopie różnicowe już tylko około 30 minut nie absorbując zbytnio komputera i pozwalając na jednoczesną pracę.

SuperDuper! 3.3 pierwsza publiczna beta dla macOS 10.15 Catalina

Od kilku dni jest w końcu dostępna wersja działająca na najnowszym systemie. Autorzy dość długo kazali na to czekać.

SuperDuper! w momencie tworzenia kopii wykonuje migawkę stanu dysku i to nią zapisuje na dysk zewnętrzny. Dlatego możemy nadal na komputerze spokojnie pracować, choć zmiany wykonane po rozpoczęciu kopii nie będą w niej zawarte.

Betę SuperDuper!’a dla 10.15 można pobrać ze strony: SuperDuper! for Catalina  (link pod koniec wpisu).

Program w wersji darmowej wykonuje kopie systemu, ale pozbawiony jest kilku zaawansowanych funkcji.

SuperDuper przed kopią
SuperDuper! Kopia wykonana

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy