^

SuperDuper 3.1.6 z obsługą migawek

Jaromir Kopp

9 maja 2018

Time Machine jest rewelacyjną funkcją systemów macOS, z której korzystam od ponad 10 lat i która wyciągnęła mnie z opresji wiele razy. Polecam ją każdemu użytkownikowi macOS. Jednak nie ma ona pewnej ważnej opcji. Nie tworzy kopii pozwalającej na uruchomienie systemu.

Zapasowy dysk z systemem

To bardzo przydatna rzecz. Pozwala on na kontynuację pracy po awarii dysku lub na eksperymenty na „żywym systemie” bez ryzyka. Niestety Time Machine nie tworzy kopii, którą daje się uruchomić bez odtwarzania.
Na szczęście są takie narzędzia jak SuperDuper, umiejące wykonać kopię całej zawartości dysku wraz z systemem na inny napęd i uczynić go bootowalnym. Pozwala to na uruchomienie komputera z systemu znajdującym się na dysku zewnętrznym.

SuperDuper 3.1.6 z obsługą migawek

Od pierwszych informacji o nowym formacie plików APFS zastanawiałem się, jak macOS będzie korzystał z migawek. Otóż korzysta, ale w sposób trudno-zauważalny dla użytkownika. Napiszę o tym innym razem. Na szczęście są programy, które potrafią z tej nowej funkcji skorzystać jawnie. Należy do nich SuperDuper 3.1.6.
Po uruchomieniu programu wskazujemy dysk źródłowy i docelowy. Jeżeli dysk źródłowy jest dyskiem w formacie APFS, to przy COPY NOW pojawi się trójkącik, po którego kliknięciu zobaczymy listę dostępnych migawek. Jeżeli wybierzemy „Now”, to przed rozpoczęciem procesu kopiowania zostanie wykonana nowa migawka.
SuperDuper 3.1.6 wybór migawek
Na recenzję SuperDuper 3.1.6 przyjdzie jeszcze czas, na razie tylko kilka wrażeń z nowej wersji. Program jest wyjątkowo szybki. Pełna kopia 100 GB danych na mechaniczny dysk USB 3.0 z mojego MacBooka Air 2013 zajęła 43 minuty (wraz z przygotowaniem). Po zakończeniu kopiowania mogłem dysk zewnętrzny wybrać jako startowy. Na systemie uruchomionym z dysku zewnętrznego wszystko działało dokładnie tak, jak powinno. Czyli tak samo, jak na dysku wbudowanym, ale oczywiście wolniej z racji użycia napędu mechanicznego.
SuperDuper 3.1.6 finisz
Kopii zapasowych nigdy dość. Time Machine pozwala na otworzenie całego napędu lub wybranych plików nawet sprzed kilku tygodni, czy miesięcy (zależnie od wielkości dysku), ale bootowalna kopia systemu w wielu sytuacjach jest niezastąpiona.
SuperDuper! można w podstawowej wersji używać za darmo, pełna kosztuje 109 zł.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. MarCin

    A probowales bootowac z dysku TM? Da sie:-)

    • Jaromir Kopp

      Tylko jak posadzisz na nim dodatkowo system. Z samego archiwum się nie da.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Publiczne bety iOS 13, iPadOS i macOS 10.15 nadchodzą - Mój Mac - […] za pomocą systemowego Time Machine lub robiąc butowalną kopię przy użyciu programów SuperDuper, lub […]
  2. SuperDuper! już niemal gotowy dla macOS 10.15 Catalina - Mój Mac - […] SuperDuper! jest bardzo podobny w działaniu do Carbon Copy Clonera. Tworzy on kopię dysku systemowego na […]