^
By innovation only

Nazwy iPhone’ów, nowe iPady, terminy premier niestety nie „wyciekły”

Jaromir Kopp

4 września 2019

Okazało się, że opisywany dokument, a w zasadzie jego fragmenty nie jest prawdziwy. Już wczoraj wskazałem pewne sprzeczności, które w nim są zawarte (rzekome aktualizacje 13.01 dla nowych iPhone’ow i rozpoczęcie ich sprzedaży z 13.1). Teraz jednak źródło informacji opublikowało wpis, że dali się nabrać, tak jak i ja. Jednak „nie ma tego złego…”. We wtorek możemy liczyć na więcej atrakcji.

***

Jeżeli dokument zaprezentowany na Twitterze jest prawdziwy, a wiele na to wskazuje, możemy być spokojni o jesienne atrakcje od Apple. Jednak choć można dowiedzieć się z niego bardzo wiele, to i tak konferencję 10 września oraz następne będzie się oglądać z wypiekami na twarzy. No, chyba że dla kogoś technologia kończy się na kolorze obudowy i ułożeniu kamer.

Nowe iPhone’y z iOS 13.1

Z prezentowanego przez AppleBeta2019 dokumentu wynika, że nadchodzące iPhone’y będą od razu dostarczane z iOS 13.1. Dodatkowo potwierdziło się, że z nazwami modeli będzie ciut lepiej. Odejdą wątpliwości związane z rzymskim zapisem liczby dziesięć. Oto nowe modele:

  • iPhone 11 Pro,
  • iPhone 11 Pro Max,
  • iPhone 11.

Nie będzie możliwości instalowania na nich starszych systemów, choć w innym miejscu dokumentu znajdujemy informację, że „łatka bezpieczeństwa” iOS 13.0.1 będzie dostępna jako pierwsza przez OTA również dla nowych modeli. Być może chodzi o urządzenia, które znajdują się w rękach zaufanych testerów.

Nowe iPady zaprezentowane zostaną 10 września

Już wcześniej pojawiające się w zapisach u „rejestratorów” nazwy modeli A2068 i A2198 figurują również we wspomnianym dokumencie. Wynika z niego, że zostaną zaprezentowane 10 września, a do sprzedaży trafią z iPadOS 13. I niestety lub na szczęście wiele więcej się o nich nie dowiadujemy.

Cztery nowe modele Apple Watch (generacja piąta)

Nowe zegarki również powinny zostać zaprezentowane podczas konferencji za tydzień. Będą mieć na pokładzie watchOS 6 oraz mają być zgodne z betami watchOS 6.1, który ma być testowany w październiku.

iOS 13: 23 września

Tak jak się spodziewaliśmy, premiery nowych systemów nie można spodziewać się tuż po konferencji. Obecna ósma beta 17A5572a jest uznawana za wersję GM. Nie oznacza to, że 23. trafi do nas ten sam bulid, bo wielokrotnie zdarzało się, że GM były jeszcze korygowane, a już od dawna bety nie rodziły się w takich bólach. Przy okazji iOS 12.4 przestanie być podpisywany 30 września, co uniemożliwi „downgrade”. I bardzo dobrze, bo jak wiemy w 13, usunięto błędy ponoć wykorzystywane do infekowania iOS złośliwym oprogramowaniem.

Choć nie jest to napisane wprost, to iPadOS 13 również powinien pojawić się 23 września.

watchOS 6: 23 września… lub później

Niestety nie mamy pewności, że zegarki otrzymają nowe systemy w tym samym dniu co iPhone’y i iPady. Jednak jeżeli otrzymają go później to i tak raczej we wrześniu być może tydzień później.

macOS 10.15 Catalina

Tego systemu też nie należy spodziewać się 23 września. Obecnie testowana wersja nie jest jeszcze uznawana za GM (kandydata do wydania). Tak jak w przypadku watchOS, 10.15 powinien również ukazać się jeszcze w tym miesiącu.

Wiele wskazuje na to, że wrześniowa konferencja, choć nie będzie raczej zawierać nowości „komputerowych”, a być może jedynie ich anonse, zapowiada się bardzo interesująco. Nadal nie wiemy jakie modele iPadów zostaną zaprezentowane, co poza śledzeniem snu wniosą nowe zegarki, ani jakie udoskonalenia trafiły do serca nowych iPhpne’ów, czyli układu A13.

Jednak jak już wspominałem, od lat nie obserwowałem takich problemów z betami. Choć nie jest to precedensem, to również nie zdarzało się tak obfite przenoszenie zapowiedzianych podczas WWDC nowości do kolejnych wydań systemu. Jednak lepiej trochę poczekać, niż dostać system, który zamiast uśmiechu wywoła irytację. Nie wspominając o aspektach bezpieczeństwa.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Apple musi się ugiąć. Rozważania przed konferencją. - Mój Mac - […] to iPhone musi się radykalnie zmienić. Mnie szczerze dziwi, że prawie wszystko już wiemy. Tim Cook ostatnio pokazał, że potrafią uszczelnić…