Wybierz Strona

Parallels Desktop 15 przechodzi na Metal i jest gotowy na macOS 10.15

Parallels Desktop 15 przechodzi na Metal i jest gotowy na macOS 10.15

  • 0
  • 14.08.2019
Jaromir Kopp

Widać, że pod skrzydłami Corela, do którego teraz należy Parallels, ten popularny i lubiany system wirtualizacji rozwija się dobrze. Choć do premiery macOS 10.15 Catalina mamy jeszcze przynajmniej miesiąc, to już jest dostępna wersja z nim zgodna i co ważniejsze oferuje ona bogaty pakiet nowych możliwości oraz znacznie większą wydajność.

DirectX 11 i starsze w oparciu o Metal

Nowa wersja Parallelsa zapewnia zgodność z DirectX 11 (oraz 9 i 10), co wraz z przejściem na applowski system graficzny Metal, zapewnia zwiększenie wydajności w 3D nawet o 15%. Te zabiegi pozwalają na wygodne używanie aplikacji graficznych, a nawet gier takich jak: Autodesk 3ds Max 2020, Lumion, ArcGIS Pro, Master Series, FIFA 19, Age of Empires, Fallout 4 i wielu innych.

Inne zmiany pozwalają na zwiększenie szybkości uruchamiania programów, czego dobitnym przykładem jest Office, który uruchamia się nawet 80% szybciej.

Lepsza integracja

Parallels jeszcze lepiej będzie się integrował z funkcjami macOS. W „udostępnij” pojawi się funkcja „Wyślij za pomocą Maila Windows”. Przywrócona zostanie też pełna współpraca ze zrzutami ekranu oraz Podglądem i „Przeciągnij i upuść” z aplikacji macOS na okno Parallelsa.

Funkcje dla 10.15 Catalina

Gdy tylko macOS 10.15 zostanie udostępniony, to w Parallelsie wykorzystamy iPada jako dodatkowy ekran np. właśnie dla WIndows, a Sidecar pozwoli na używanie Apple Pencil z funkcjami wymazywania oraz uwzględnieniem pochylenia.

Lepszy Bluetooth

Parallels Desktop 15 będzie obsługiwał dodatkową kategorię urządzeń Bluetooth: Xbox One, klawiaturę Logitech Craft, IRISPen, niektóre urządzenia IoT (takie jak smart akcesoria domowe) i nie tylko. Ponadto obsługa technologii Bluetooth Low Energy pozwala grać w gry Xbox na maszynie wirtualnej z systemem Windows 10.

Linux i inne systemy

Nowości w Parallels Desktop 15 dla innych systemów: Bluetooth, obsługa zarządzania prawami cyfrowymi (najnowsze wersje głównych dystrybucji Linuksa, takich jak Fedora i Ubuntu, wymagają obsługi DRM dla grafiki) i wiele innych. Dodatkowo wersja 15 zapewnia nowy sterownik wideo dla maszyn wirtualnych Linux, który obsługuje dynamiczną rozdzielczość i wiele monitorów.

Interesujące, czy takie firmy jak Corel szykują już swoje narzędzie do wirtualizacji pod przesiadkę na inne procesory. Malkontentom przypomnę, że za czasów Motoroli i PowerPC były dostępne emulatory innych systemów w tym słynny Virtual PC przejęty potem przez Microsoft, który pozwalał na uruchamianie Windowsa na Macach z PowerPC.

Więcej informacji: Parallels

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!