^
Corel i Parallels

Corel kupił firmę Parallels, eksperta wirtualizacji

Jaromir Kopp

21 grudnia 2018

Producent najbardziej rozpoznawanego narzędzia do wirtualizacji na Mac stał się teraz częścią kanadyjskiego Corela. Tak, tego od CorelDRAW i wielu innych programów głównie graficznych.

Parallels najbardziej znany sposób na Windowsa

Nieprawdą jest jakoby przed zastosowaniem procesorów Intela w Macach, nie dało się na nich uruchamiać programów z PeCetów i Windowsa. Metod było przynajmniej kilka, od sprzętowych kart z procesorami Intela (Orange, Houdini), po oprogramowanie emulujące najpierw na Motoroli, a potem znacznie żwawiej na PowerPC, układy Intela. Jednym z rozwiązań softwarowych zakupionych później przez Microsoft był RealPC.

Jednak dopiero po przejściu na procesory Intela można było pozbyć się spowalniacza w postaci emulacji procesora. Najpierw „prywatna inicjatywa” ogłosiła konkurs na uruchomienie Windowsa na MacBookach Pro. Przeszkodą było EFI nieznane wtedy w świecie PC oraz sterowniki. Niemal równocześnie z zaprezentowaniem skomplikowanego, ale działającego rozwiązania zwycięzcy konkursu, Apple opublikował Boot Camp. Narzędzie, które bez zbędnych stresów pozwala na instalację i uruchamianie Windowsa zamiennie z macOS na tym samym komputerze.

To było za mało. Użytkownicy nie chcieli rozstawać się z dobrodziejstwami macOS, jednocześnie pracując na Windowsie. Jedną z pierwszych firm, która zaspokoiła te potrzeby, był właśnie Parallels. Za pomocą tego oprogramowania, można uruchamiać Windows, ale i inne systemy na macOS w oknie, na osobnym ekranie, a nawet w trybie „coherence” mieszać programy PC z macowymi. Choć obecnie Parallels ma sporą konkurencję w tym darmową, to nadal jest bardzo lubiany i popularny.

To teraz jest Corela

Parallels Desktop dla Mac, Parallels Toolbox dla Windows i Mac, Parallels Access, Parallels Mac Management dla Microsoft SCCM oraz Parallels Remote Application Server (RAS). Te aplikacje są obecnie w ofercie Corela, a firma zapowiada dalszy prężny rozwój narzędzi do wirtualizacji.

Chcemy dostarczać aplikacje i usługi, które umożliwiają użytkownikom korzystanie z ulubionych platform, w tym Windows, macOS, iOS, Android, Chromebooków, Linux, Raspberry Pi i chmury.

To fragment oficjalnego komunikatu Corela. Co z tego wyniknie, zobaczymy jednak choć co do samej firmy Corel mam dość mieszane uczucia związane z niechlubnym CorelDRAW, to uważam, że Parallels i jego użytkownicy na tym przejęciu zyskają.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Jarek

    Jak dla mnie to wyrzucone pieniądze. Za chwilę Apple pozbędzie się CPU Intela i tyle z wirtualizacji. No chyba, że będą montowali Intela i swój procesor… Ale to mało realne.

    BTW: jak apple zrezygnuje z Intela to sporo osób zrezygnuje z Apple….

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Parallels Desktop 15 przechodzi na Metal i jest gotowy na macOS 10.15 - […] że pod skrzydłami Corela, do którego teraz należy Parallels, ten popularny i lubiany system wirtualizacji rozwija się […]