Wybierz Strona

Nasza lokalizacja jeszcze bardziej prywatna, zmiany w iOS 13

Nasza lokalizacja jeszcze bardziej prywatna, zmiany w iOS 13

  • 0
  • 09.08.2019
Jaromir Kopp

Prawo do zachowania prywatności jest jednym z podstawowych praw człowieka. Taka dewiza przyświeca firmie Apple pod kierownictwem Tima Cooka i pomimo drobnych wpadek, Apple jako jedyne zbliża się do tego ideału. Teraz deweloperzy znów będą mieli mniej okazji do określania naszej lokalizacji.

Więcej ostrzeżeń dla użytkownika, więcej ograniczeń dla programisty

Już pisałem o tym, że aplikacje, które oszukańczo używały Bluetooth do lokalizacji, zostaną w iOS 13 zdemaskowane. Podobnie, co jakiś czas system przypomina o tym, że jakiś program lokalizuje nas „w tle”. Jednak w iOS 13 do powiadomienia dołączona jest sugestywna mapka z oznaczonymi miejscami, gdzie nas „namierzano”.

Wi-Fi też lokalizuje

Jednak nie można zapomnieć o tym, że pierwsze iPhone’y były pozbawione GPS, a lokalizację przeprowadzały za pomocą namierzania punktów dostępowych Wi-Fi. Pozycje akcess pointów są zazwyczaj dobrze znane, a bazy z ich BSSID oraz umiejscowieniem geograficznym, łatwo dostępne.

Jeszcze w iOS 11 nie było zbyt wielu ograniczeń związanych z lokalizacją za pomocą Wi-Fi. Od iOS 12 deweloper musiał ustawić flagę dostępu do informacji o sieci. W iOS 13, jeżeli chcemy poznać za pomocą funkcji CNCopyCurrentNetworkInfo dane Wi-Fi do której jesteśmy podłączeni, to aplikacja musi dostać zgodę na lokalizowanie lub urządzenie musi pracować w trybie „Hotspot osobisty”, ewentualnie mieć aktywną konfigurację VPN w aplikacji. W przeciwnym wypadku funkcja nie zwróci wartość.

Dzięki temu kolejny sposób na „namierzanie” bez naszej zgody zostanie wyeliminowany lub bardzo mocno ograniczony.

Dla uczciwych deweloperów nie będzie to problemem. Będą musieli po prostu zapytać użytkownika o zgodę na lokalizowanie, wyjaśniając, w jakim celu jest ona konieczna.

Więcej informacji: CNCopyCurrentNetworkInfo

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Trackbacks / Pingbacks

  1. Deweloperzy niezadowoleni z powodu zmian w dostępie do lokalizacji - […] Od jakiegoś czasu system przypomina nam, że jakiejś aplikacji udzieliliśmy zgodny na śledzenie nas w tle, a ona z…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!