Select Page

Jeszcze więcej prywatności w iOS, czyli po co Facebookowi Bluetooth

Jeszcze więcej prywatności w iOS, czyli po co Facebookowi Bluetooth

  • 1
  • 08.06.2019
Jaromir Kopp

Ryzykanci, którzy zainstalowali pierwszą deweloperską betę iOS 13, mogli zauważyć, że podczas uruchamiania wielu aplikacji w tym Facebooka, pojawia się komunikat z pytaniem o używanie Bluetooth. Podobnie z aplikacjami śledzącymi położenie w tle. O co chodzi i dlaczego ich tak wiele?

Śledzenie w tle

Już od dawna, aplikacje używające nawigacji mogły prosić o dostęp do naszej pozycji na dwa sposoby. Podczas gdy są używane lub rownież, gdy pracują w tle. Wyboru dokonywało się zazwyczaj podczas przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, ale decyzję można w każdej chwili zmienić w Ustawieniach danego programu lub w prywatności.

Już w iOS 12 co jakiś czas byliśmy pytani, czy nadal chcemy udostępniać pozycję dla jakiejś aplikacji, podczas jej pracy w tle. Jednak pewnie wielu z nas ignorowało to „ostrzeżenie”. Apple chyba o tym wiedział.

Teraz do zapytania o zgodę na dalsze „śledzenie w tle” dodawana jest mapka z zaznaczonymi miejscami, w których aplikacja sprawdzała nasze położenie. To znacznie bardziej przemawia do rozsądku. Oczywiście są programy, które muszą mieć taką możliwość np. oferujące wskazówki co do promocji w okolicznych sklepach. Jednak wiele aplikacji chce dostępu do tych danych „na zapas” lub w jeszcze gorszych celach.

Bluetooth

Zapytania o Bluetooth są nowością i w przypadku wielu aplikacji, niespodzianką. Np. po co Facebookowi dostęp do Bluetooth? Po co moim Lu Art Puzzlom? Przecież sam napisałem tą apkę i wiem, że nie potrzebuje ona korzystać z BT.

Lu Art Puzzle pytają o dostęp do Bluetooth

Pierwszym tropem był iBeacon, czyli nawigacja zazwyczaj używana wewnątrz budynków, na podstawie urządzeń Bluetooth LE. Jednak w iOS jest to traktowane jako lokalizacja i użytkownik zgadza się na jej używanie również dla iBeacon.

W mojej aplikacji użyłem API Google’a dla AdSense, czyli reklam. I to był następny podejrzany. Wygląda na to, że aplikacje usiłują śledzić pozycję na podstawie informacji o okolicznych urządzeniach Bluetooth.

Jest to dość często stosowane „w drugą stronę”, czyli sprzęty w sklepach, galeriach, czy innych miejscach sprawdzają adres (UUID) urządzeń Bluetooth i na tej podstawie określają kto (jakie urządzenia) i jak często pojawiają się w danym miejscu. Te dane można skojarzyć z innymi np. zakupami w sklepie.

Aplikacje mogą działać tak samo, ale „od drugiej strony”. Co nie zmienia faktu, że też narusza to naszą prywatność. Oczywiście są programy, które uczciwie używają Bluetooth do komunikacji z akcesoriami np. rowerowymi, medycznymi, audio lub innymi specyficznymi. Dlatego, zanim zablokujecie dostęp do Bluetooth, pomyślcie, czy aby nie jest to zbyt pochopne.

Bluetooth ustawienia

Prawdopodobnie z tego powodu, Apple zdecydował się informować użytkowników o dostępie do Bluetooth przez każdą aplikację. Używaniem Bluetooth można zarządzać w Ustawienia > Prywatność > Bluetooth. Tam znajdziecie listę aplikacji, które już się o to zapytały (a w zasadzie zrobił to za nie system). Tam też możecie ponownie włączyć dostęp, jeżeli zablokujecie go zbyt pochopnie.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. ios13

    Ooo google maps jest tak chytre na mojego BT ? Mam obecną na dzień dzisiejszy wersje ios 12(iphone 8 plus) i mam tylko jedną aplikacje do obsługi BT i jest ona aktywna. Google maps mam i uzywam i jestem tam zalogowany ale jej nie mam na liscie. FB nie uzywam bo nie mam konta.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!