^
MacBook Pro 13 2019 Thermal throttling

Thermal throttling, czy nowy MacBook Pro się przegrzewa?

Jaromir Kopp

16 lipca 2019

Jak wiecie ostatnie porządki przeprowadzone przez Apple w dziale MacBooków, zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Nowy MacBook Pro 13″ 1,4 GHz jest obecnie moim faworytem. Jednak zawsze w takich sytuacjach odezwą się szczekacze, którzy nie posiadając żadnej wiedzy, czy doświadczenia wygłaszają swoje „mądrości”. Tym razem za cel wzięli sobie rzekomy thermal throttling. Grubo się pomylili.

Thermal throttling, czyli moc kontra wydajność

Obecnie jednym z parametrów procesorów jest Thermal Design Point (TDP). To wrażenie określa ilość ciepła, którą system chłodzenia musi odebrać od procesora, aby mógł on pracować z zadeklarowaną wydajnością (taktowaniem).

Jeżeli procesor jest chłodny, to może on rozwinąć znacznie większą wydajność, niż określona jako „normalna”. To jest właśnie Turbo Boost. Oczywiście, powoduje to znacznie większe wydzielanie ciepła i nagrzewanie procesora, którego system chłodzenia jest skonstruowany zazwyczaj, aby odebrać moc cieplną wyrażoną przez Thermal Design Point. Takie „zrywy”, nawet jeżeli są chwilowe, to poprawiają ogólną płynność i wydajność pracy.

Thermal throttling stał się modnym tematem z powodu wpadki Apple z MacBookami Pro 15″ wyposażonymi w procesory i9. Z powodu błędnych ustawień w systemie, thermal throttling włączał się w nich zbyt wcześnie. Zostało to błyskawicznie naprawione za pomocą aktualizacji oprogramowania. Niestety teraz szczekacze lubią „popisać” się tym hasłem, a wielu ich bezmyślnie naśladuje.

MacBook Pro 13″ działa lepiej niż powinien

Tańsza wersja MBP 13″ wyposażona jest w procesory i5 taktowane dość skromnym zegarem 1,4 GHz. Jednak nawet w wydajności na jednym rdzeniu (a ma ich 2 razy więcej), jest szybszy od poprzednika. Thermal Design Point procesora w tym modelu to 15 W. Bardziej wydajna wersja MBP 13″ z 4 portami Thunderbolt i i5 2,4 GHz ten parametr ma ustawiony na 28 W.

Apple Insider przeprowadził dokładne testy wydajności z uwzględnieniem Thermal throttling. Wykorzystał oprogramowanie Intela, to samo które posłużyło do wykrycia złych parametrów w MBP 15″ z i9, czyli Power Gadget.

Komputer był obciążony tradycyjnie za pomocą renderingu w Cinebench R20. Bez obciążenia Power Gadget pokazywał taktowanie 1,3 GHz, czyli ciut poniżej nominalnego 1,4 GHz i jest to całkiem normalne, gdy procesor nie ma co robić.

Po rozpoczęciu testu widać było, że taktowanie szybko osiągnęło wartości turbo boost, czyli 3,9 GHz, a następnie zwolniło, po osiągnięciu temperatury 100°C. Zamiast jednak wrócić do nominalnego 1,4 GHz, utrzymywało się między 2,6 GHz a 2,7 GHz. Są to wartości znacznie wyższe niż znamionowa prędkość zegara i zgodne z maszynami Windows używającymi tego samego procesora. Wygląda na to, że jednowentylatorowe chłodzenie spisuje się jednak bardzo dobrze.

Wydajność zmierzona za pomocą Cinebench R20 wyniosła 1583, czyli trochę mniej niż 1779 osiągnięty przez nowe MacBook Pro 13″ z i5 2,4 GHz i 4 portami TB.

I co szczekacze? Thermal throttling jest, ale ujemny.

Więcej o teście znajdziecie w Apple Insider.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (14)
L

14 komentarzy

 1. MaciEj

  A co z 15”?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Musisz poszukać w necie… to już „starocie”

   Odpowiedz
 2. romek

  Dlaczego szczekacze? Dlaczego trzeba od razu obrażać ludzi, którzy wykazali, że poprzednie laptopy się przegrzewały? Wg mnie wykonana została solidna praca, pokazująca znaczącą wpadkę Apple, dzięki czemu problem został poprawiony. Ale obrazić trzeba… Bo przecież Apple zostało wypunktowane. Jakie to małe.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Szczekacze, bo piszą bez sprawdzenia tylko dlatego, że kiedyś się jedna wpadka zdarzyła.

   Zbyt wiele osób koniecznie chce coś napisać, choć nie mają żadnej aktualnej wiedzy w temacie.

   Odpowiedz
   • Marcin

    to jeśli nowy Pro 13″ z 2019 mi się grzeje, że nie da się dotknąć metalu pod wyświetlaczem nad paskiem to jestem szczekaczem czy mam za mało wiedzy?
    Bo zgłupiałem

    Odpowiedz
    • Jaromir Kopp

     W przypadku takich rozterek radzę skonsultować się z Apple Care (Infominia).

     Odpowiedz
     • Marcin

      Apple care mówi że to normalna temperatura a laptop jest ok. żenujące!

      Odpowiedz
   • Pawel

    prosze o pomoc i odpowiedz czy temperatura pracy siegajaca 100 st c przy np graniu w cywilizacje moze grozic przegrzaniem procesora?

    Odpowiedz
    • MACIEJ

     Nie, procesory mają zabezpieczenie przed przegrzaniem.
     Po prostu wyłączy się komputer.

     Odpowiedz
 3. Mikołaj

  Słabym jest obrażać tych, którzy mają inne zdanie. Nawet, jeśli masz – być może – rację. Takie zachowanie po prostu nie przystoi poważnej osobie prowadzącej całkiem sensowny portal internetowy. Wstyd!

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Brak wiedzy jest brakiem wiedzy, a nie zdaniem.

   Odpowiedz
   • Mikołaj

    …a kiepska forma wypowiedzi pozostaje kiepską formą wypowiedzi.

    Odpowiedz
 4. Ben

  Szczekacz? To jakieś niemiłe wspomnienia z dzieciństwa?

  Odpowiedz
 5. krystus

  Radze zrozumieć czym jest turbo boost, jest to technologia, dzieki ktorej procesor w stanie spoczynku może oszczedzać energie, pod obciążeniem jego zegar powinien oscylować wokół maksymalnego, jesli pod obciążeniem gwaltownie spada o takie wartości jak tu opisane, osiagajac 100’C to jest to thermal throttling.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *