^
Eve Extend

Eve Extend – zwiększa zasięg Bluetooth… pośrednio

Jaromir Kopp

16 lipca 2019

Użytkownicy HomeKit dzielą się na tych, którzy nienawidzą akcesoriów z Bluetooth, tych, którzy je kochają oraz tych, którzy wiedzą jak wykorzystać ich zalety i unikać wad. Do wad zalicza się ograniczony zasięg tej energooszczędnej technologii. Producent bardzo sympatycznych urządzeń HomeKit Eve postanowił przynajmniej tą jedną zlikwidować.

HomePod, Apple TV, iPad

Te sprzęty w roli Centrum akcesoriów mogą łączyć się z urządzeniami Bluetooth i tym samym zwiększać zasięg ich działania. Nawet jeżeli Centrum nie jest „połączone”, a jedynie w gotowości, będzie obsługiwać akcesoria BT. Jednak HomePod, Apple TV i iPad do tanich nie należą i używanie ich, tylko aby zwiększyć zasięg, mija się często z celem.

Właśnie z tego powodu powstał Eve Extend. Zadaniem tego urządzenia, którego przedsprzedaż ma ruszyć w sierpniu, jest obsługa urządzeń Bluetooth Eve, które są zbyt daleko od Centrum akcesoriów.

Cena 50€ jest zdecydowanie akceptowalna, nawet jeżeli jeden ekstender obsługuje tylko 8 urządzeń.

Eve Extend, bardziej mostek niż ekstender

Dla mnie ogromnym zaskoczeniem jest sposób działania Eve Extend. Nie jest to „zwiększacz zasięgu” Bluetooth, podobny do zwiększacza zasięgu sieci ZigBee oferowanego przez Ikeę. Nie pośredniczy on w przekazywaniu sygnału Bluetooth, Eve Extend jest po prostu bramka!

Działa to tak: Mostek łączy się z lokalną siecią za pomocą Wi-Fi. Urządzenia Bluetooth, które są w jego zasięgu, po prostu zamieniają się w „akcesoria mostkowane”. Eve Extend staje się bramką tak jak np. bramka Philipsa, czy Ikei. Z tego powodu, akcesoria „mostkowane” są całkiem inaczej widziane przez HomeKit. Przestają być samodzielne, a stają się akcesoriami „za mostkiem Wi-Fi”. To z punktu widzenia HomeKit bardzo duża zmiana. Znikają „stare” akcesoria i pojawiają się „nowe”. Na szczęście aplikacja Eve dokona konwersji bez naszego większego zaangażowania.

Podczas konfiguracji mostek wyłapuje urządzenia Bluetooth Eve będące w jego zasięgu i pokazuje ich listę. Zaznaczamy, które akcesoria chcemy „zmostkować”, a program sam podmieni „stare” BT na „nowe” we wszystkich scenach i automatyzacjach. Tak to przynajmniej opisuje producent.

Dodatkowo zapewnia on, że wszystko odbywa się w naszej sieci lokalnej, bez wysyłania niczego do serwerów producenta, a dane akcesoriów są bezpiecznie przechowywane jedynie w Eve Extend.

Jedna rzecz mnie zastanawia. Wygląda na to, że Apple znów łagodzi własne zasady. Do niedawna urządzenia stosujące Bluetooth nie mogły być mostkowane. Wyjątek stanowiły niektóre sensory. Eve obiecuje, że każde ich urządzenie Bluetooth będzie działać z Eve Extend, co jednak wymaga zmiany zasad lub wyjątkowego potraktowania tej firmy.

Cały pomysł wydaje się całkiem dobry. Jednak jest jedna wada. Eve Extend działa tylko z akcesoriami tej firmy.

Więcej na stornie producenta: Eve Extend

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *