Kategorie Aktualności

AirDrop w walce z reżimem. Na razie w Hongkongu

Właśnie jesteśmy świadkami nieprzewidzianej wcześniej zbieżności nazwy usługi z jej nowym zastosowaniem. Przypomnę, że „airdrop” tłumaczy się na nasz język jako zrzut w znaczeniu: zrzucanie z samolotu rzeczy lub ludzi na spadochronach.

AirDrop przeciw cenzurze

Chiny są największym krajem, który postanowił „chronić” swoich obywateli przed nadmiarem złych informacji, dokładnie je filtrując i wyłapując osobniki je rozpowszechniające. Dlatego w przeciwieństwie do większości krajów, internet nie może być jako narzędzie do nieoficjalnego obiegu informacji ukrywanych przez reżim. Jednak kto technologią wojuje, od technologii zginie.

AirDrop to technologia przesyłania plików pomiędzy urządzeniami Apple bez konieczności przyłączania się do jakichkolwiek sieci. Do transmisji danych i uwierzytelniania używa połączonych sił Bluetooth i Wi-Fi. Transmisja odbywa się bezpośrednio pomiędzy urządzeniami i jest bardzo szybka (prędkości Wi-Fi). Niestety ma ograniczony do kilkunastu-kilkudziesięciu metrów zasięg, bo do wyszukiwania dostępnych w okolicy urządzeń używa Bluetooth. AirDrop można wyłączyć w Centrum sterowania lub w Preferencjach > Ogólne > AirDrop. Możemy też zdecydować, że pliki będziemy mogli otrzymywać jedynie do osób, które mamy w kontaktach.

Pomimo niewielkiego zasięgu w mocno zaludnionych miejscach AirDrop idealnie nadaje się do przesyłania wiadomości pod postacią obrazków, ale i innych rodzajów plików. I tak jest używany przez opozycję, która w Hongkongu protestuje między innymi przed prawem zezwalającym na deportacje do Chin kontynentalnych. Przykład informacji, którymi została „zbombardowana” zaraz po pojawieniu się na stacji w Hongkongu, podała Alice Su.

Podobne wiadomości przesłane za pomocą AirDrop zamieśicła Aria Hangyu Chen.

Nie tylko AirDrop

W App Store dostępne są komunikatory, które potrafią przesyłać wiadomości bezpośrednio pomiędzy urządzeniami za pomocą Bluetooth. Dodatkowo mogą tworzyć sieci mesh pośredniczące w przekazywaniu komunikatów i wiadomości, znacznie zwiększając zasięg działania, przy oczywiście odpowiednim „pokryciu” urządzeniami z uruchomionymi aplikacjami. To nie koniec. Apple ma w swoim portfolio patenty na tworzenie takich sieci za pomocą urządzeń, co sugeruje, że kiedyś funkcja komunikacji bezpośredniej będzie wbudowana w systemy Apple.

Obyśmy nie musieli z tego korzystać ani z powodów politycznych, ani z powodu kataklizmów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.